banner1339
x

Türk-İş Başkanı Atalay, Milli Elektrikli Tren Seti'ni gezdi

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı olan Ergün Atalay, Milli Elektrikli Tren Seti'ne ilişkin, "Bu trenin zannediyorum ağustos ayında test sürüşleri başlar, 29 Ekim'de de bu tren yollarda olur" şeklinde konuştu.

Türk-İş Başkanı Atalay, Milli Elektrikli Tren Seti'ni gezdi
Robot Zirvesi

SAKARYA (AA) - Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı olan Ergün Atalay, Milli Elektrikli Tren Seti'ne ilişkin, "Bu trenin zannediyorum ağustos ayında test sürüşleri başlar, 29 Ekim'de de bu tren yollarda olur" şeklinde konuştu.

Sakarya'nın Adapazarı ilçesindeki Türkiye Vagon Sanayisi Anonim Şirketine (TÜVASAŞ) ziyaret gerçekleştiren Başkan Atalay, Genel Müdür İlhan Kocaarslan'dan çalışmalar hakkında bilgi edindi.

Daha sonra fabrikayı gezen Atalay, Milli Elektrikli Seti'ni yerinde inceledi.

Lokomotife Türk bayrağı yerleştiren Atalay, daha sonra basın mensupalrına yaptığı açıklamada, İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, Fatih Sultan Mehmet ve fetihte şehit düşenlere rahmet diledi.

TÜVASAŞ'ta inceleme yaptıklarını dile getiren Atalay, "Bugün yarım asırdır beklediğimiz arzu ettiğimiz bir trenin önündeyiz. Bugün özellikle burayı tercih ettim. Trenin genel yapılış aşamalarını izleme imkanı buldum." dedi.

Atalay, projenin temellerinin 2012 senesinde atıldığına dikkat çekerek aradan geçen sürede 5 bakan ve 4 genel müdür değiştiğini  belirtti.

Türkiye'nin yıllardır trenleri diğer ülkelerden aldığını dile getiern Atalay, şöyle devam etti:

"Arzumuz şu, bu trenleri biz bu ülkede yapalım. Bu ülkedeki işçi, sanayici yapsın. Bu ülkeyi yönetenler yapsın. Elhamdülillah 7 sene evvel böyle bir yola çıkıldı. Şimdi yolun sonuna geldik. Gönül arzu ediyordu ki bugün bu tren yola inseydi, hareket etseydi ama öyle bir imkan yoktu. Buraya gelmeden önce tüm yetkililerle görüştüm, öyle bir imkan yoktu. Bir an evvel arzumuz kısa bir zamanda Sayın Ulaştırma ve Altyapı Bakanımızın gelmesi, bu trenin zannediyorum ağustos ayında test sürüşleri başlar, 29 Ekim'de de bu tren yollarda olur. Bizim için öyle önemli ki."

Atalay, yetkililerin kısa süre içerisinde kuruma gelerek trenin raylara indirilmesi konusunda tarihin tespit edileceğini söyleyerek, "Arzumuz Sayın Cumhurbaşkanımızın ve ülkedeki tüm siyasilerin ve bürokratların katılımıyla bu trenin ilk seferini İstanbul'a yaparız diye umut ediyorum." şeklinde konuştu.

Tren setini ilk kez inceleme olanağı bulduğunu söyleyen Atalay, "Milli tren, daha önce rüyalarımızda görsek inanmayacağımız bir şeydi ama elhamdülillah dünyadaki tüm trenlere binme imkanı buldum, gezdiğim trenin içinin onlardan hiç eksik kalır yanı yok fazla yönü var. Onun için bir an evvel halkımızın hizmetine sunulduğu zaman herkes mutlu olacak diye düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2020, 13:07
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını