TÜPRAŞ’ın TİS görüşmeleri

TÜPRAŞ Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) ile gerçekleştirdikleri görüşmeler hakkında açıklamada bulundu.

TÜPRAŞ’ın TİS görüşmeleri
Robot Zirvesi

Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş (TÜPRAŞ) Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, yaptığı yazılı açıklamada Toplu İş sözleşmesi (TİS) görüşmelerine dair şirketlerinin ilk günden bu yana masada uzlaşma sağlamak adına çalışmalar yürüttüğünü ancak bekledikleri karşılığı bulamadıklarını belirtti.

Çalışanlarının hiçbirinin işlerine mal olmayacak düzende haklarını korumaya yönelik iş sağlığı ve güvenliği çerçevesindeki isteklerini müzakere ettiklerini söyleyen Yelmenoğlu, tüm bu isteklerin akla ve vicdana uygun olduğunu, hak korumaktan başka bir konu hakkında talep geliştirmediklerini de vurguladı.

Tüm bu talepleri Petrol İş Sendikası ile birlikte gerçekleştirdiklerini belirten Yelmenoğlu, sürecin şeffaf bir politika çerçevesinde ilerlemesi gerektiğine karşı olan inancının tam olduğunu, uzun yıllar boyunca çalışmış tüm personellerin emekleri ile inşa edilmiş olan iş barışının korunması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Görüşmelere dair herkesi sağduyuya davet ettiğini belirten Yelmenoğlu, yasalar tarafından izin verilmeyen herhangi olası bir girişime karşı yasal işlem uygulamak durumunda olmamayı tercih ettiklerini belirtti ve ekledi “Sendikalar tartışmaya açık bir şekilde üzerlerine düşen görevleri devam ettirmek isterler ise bu durum karşısında üzerimize düşen ne varsa yapmaya her daim hazırız.”
Yelmenlioğlu, konunun şeffaflıkla ilerlemesi gerektiğini bir kez daha ifade etti ve ardından şu açıklamalarda bulundu: “Herkesin tüm gelişmeleri bilmeye hakkı olduğu kanaatindeyim. Bu görüşmeler kapsamında bizlere sunulan ve halen masada olan ücretlendirme teklifi ilk altı ay dahilinde çıplak ücretler için yüzde 50 ve mevcuttaki yan haklar ve sosyal yardımlardaki yüzde 100’den fazla artış talebine ilaveten gelir vergilerinin yüzde 15'ten fazla bir bölümünün işverenler tarafından karşılanması ile yeni yan haklara taleplerin ilk altı ay dahilinde yaklaşık olarak yüzde 75’lik bir artışa denk gelmekte. Ayrıca tüm bu yüzde 75’lik artışta ikinci altı ay için talep edilen enflasyon üzerine yüzde 7'lik artış talepleri kesinlikle ek değildir. 

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2019, 17:45
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını