Trakya’da nükleer santral planlanıyor

Nükleer enerjide üçüncü santral için yer tespit çalışmalarında sona yaklaşıldığını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, projenin Çin ortaklığıyla hayata geçirileceğini duyurdu. Dönmez, santralin Trakya'da yapmayı düşündüklerini söyledi.

Trakya’da nükleer santral planlanıyor
Satınalma Zirvesi

Dönmez, nükleer enerjide üçüncü santral için yer tespit çalışmalarında sona yaklaşıldığını belirtti. "Bu konuda çok sayıda kriter söz konusu, hepsini tek tek inceliyoruz" diyen Dönmez, "Ancak elektrik ihtiyacının fazla olduğu sanayi bölgelerine yakınlığı dikkate alındığında, üçüncü nükleer santrali Trakya'da düşünüyoruz, burada Çinlilerle ilerleyeceğiz" ifadesini kullandı.

Enerji verimliliğinin önemine de değinen Bakan Dönmez, "Verimlilik konusunda 2023 yılına kadar 10 milyar dolar yatırım yapabilirsek, bunun 2033 yılına kadar sağlayacağı tasarruf 30 milyar doları bulur. Yani bu alanda bir koyarak üç almak mümkün" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Dönmez, maden sektörünün istenilen düzeyde olmadığını, özellikle bor madenini işleyip başta savunma sanayi olmak üzere tüm ekonomiye kazandırmak için çalıştıklarını sözlerine ekledi.
Türkiye, ABD ile ekonomik savaş yaşarken Rusya, Mersin-Akkuyu’da inşa ettiği nükleer santralde yeni bir hamle yaptı. İlk üniteyi 2023 yılına yetiştirmesi öngörülen Rusya, bin 200 megavatlık ikinci ünite için lisans başvurusunda bulundu. Nükleer Düzenleme Kurumu, başvuruyu inceliyor, kısa sürede lisans verilecek.

Türkiye'nin, ilk nükleer santralinin temeli nisan ayında Akkuyu'da atıldı. Projeyi üstlenen Rus Rosatom, her biri bin 200 megavatlık, 4 üniteden oluşan nükleer santral inşa edecek.

Akkuyu'da ilk ünitenin inşaatı, Rusya'da da nükleer santralin kritik parçalarının imalatı devam ediyor. İlk ünite, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü kuruluş yıl dönümüne yetiştirilecek. Santral, Türkiye'nin elektrik ihtiyacının yüzde 10'unu karşılayacak.

Rusya, ABD'nin yaptırımları nedeniyle ekonomik yönden kritik bir süreçten geçilirken ikinci ünitenin lisansı için resmi başvuruda bulundu. Nükleer Düzenleme Kurumu, mevzuat yönünden başvuruyu inceliyor ve kısa sürede lisansın verilmesi bekleniyor.

ÇİN DE DEVREDE
Çin'le de trafik hızlandı. Çin'in, Trakya- İğneada'da nükleer santral inşa etmesi planlanıyor. Trakya santralını, Çin Nükleer Teknik Şirketi'nin (SNPTC) yapması bekleniyor. Santralin kurulu gücü, 4 bin 800 megavat düzeyinde olacak. Santralin, Türkiye ve Çin arasında imzalanacak elektrik alım garantili anlaşmayla hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2018, 18:33
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler