TOSB’dan 190 milyon Euro’luk yatırım

2019 yılı içerisinde TOSB’da yer alan 6 büyük otomotiv tedarik sanayi üreticisi TOSB içerisinde toplamda 190 milyon Euro’yu bulacak yeni yatırımlar için kolları sıvadı.

TOSB’dan 190 milyon Euro’luk yatırım
Endüstrideara

Otomotiv tedarik sanayinde Türkiye’nin yüzde 20’lik ihracatını karşılayan TOSB, bu yıl 6 yeni yatırım ile atağa geçiyor. 120 bin metrekarelik bir alanda kurulacak altı yeni üretim tesisin toplam yatırım hedefi ise, 190 milyon Euro…
 TOSB’da gerçekleşecek yeni yatırımların heyecanını yaşadıklarını belirten Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu, Beyçelik, Autoliv, Tırsan, Kar Plastik, Cengiz Makine, Mazsan gibi tedarik sanayinin önemli şirketlerinin üretime dönük sıfırdan yeni yatırımlar yapacaklarını açıkladı.

20 MİLYON EURO’LUK YABANCI YATIRIM 

TOSB’da yatırım yapacak yeni şirketler arasında yabancı yatırımcıların olduğunu ve 2019 yılında tedarik sanayinde büyük yatırımlar olacağını açıklayan Burhanoğlu, ”Emniyet sistemleri üreticisi olan İsveç merkezli Autoliv, 20 milyon Euro’luk yatırım bütçesi ile inşaatına başladığı yeni fabrikasında direksiyon, emniyet kemeri ve hava yastığı üretimi yapacak. Üretim yapan iki fabrikasını da TOSB’a taşıyacak olan Autoliv, haziran ayına kadar üretime geçmeyi planlıyor. Onun dışında sözleşmeyi yeni imzaladığımız Kar Plastik ise, yaklaşık 10 milyon Euro’luk yatırım ile TOSB’da yer alacak. Tırsan, test sürüş merkezi açacak. Tofaş, Ford gibi dev şirketlere üretim yapan ve otomotiv sektörüne panel radyatör üretimi de yapan Beyçelik Gestamp’ta yeni tesis yatırımları ile bu yıl TOSB’da yerini alacak” şeklinde konuştu. 

 “YENİ YATIRIMLARLA İLK ETAPTA 2 BİN KİŞİLİK YENİ İSTİHDAM SAĞLAYACAĞIZ”

Burhanoğlu, “TOSB 2 bin 800 dönümlük bir alana kuruldu. 90 sanayi parselinden şuan 81’nde üretim yapıyoruz. Bölgedeki doluluk oranı yüzde 90’ları bulmuş durumda. Yeni yatırımlarla doluluk oranı yüzde 90’ları aşacak. Gebze’ye sağladığımız katkının yanında 25 bin kişiye de istihdam sağlamanın ayrıca mutluluğunu yaşıyoruz. 2019 yılında gerçekleşecek yeni yatırımlarla ilk etapta 2 bin kişilik yeni istihdam sağlamış olacağız” dedi.


 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2019, 18:20
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını