TESLA’DAN YENİ BİR MODEL GELİYOR

Tesla, dünya piyasası için Çin’de geliştirdiği orta sınıf limuzin olan Model 3’ün altında bir model serisi imal etmeyi planlıyor.

TESLA’DAN YENİ BİR MODEL GELİYOR
Robot Zirvesi

Tesla, dünya piyasasına yönelik şekilde Çin’de geliştirdiği orta sınıf limuzin olan Model 3’ün altında bir model serisi imal etmeyi planlıyor. Firma, bahse konu olan model hakkında şimdilik somut bir duyuru yapmadı fakat Çin’de otomotiv sektöründe yeni modele yönelik çalışmaların başladığından bahsediliyor.

Tesla’nın patronu olan Elon Musk, kısa bir zaman önce geliştirilmiş olan yeni 4680-akü hücrelerinin 2023 senesinde vergi öncesi 25 bin dolara satışa sunulabilecek bir elektrikli otomobilin üretimini olanaklı hale getireceğini duyurmuştu. Şimdiye kadarki modellere nazaran daha ucuza satılabilecek olan bu küçük Tesla modeli, en modern otonom sürüş tekniğiyle de donanmış olacak. Nitekim Musk Twitter’da bu seride daha sonra direksiyonsuz ve pedalsız araçların da üretilip teslim edilebileceğini söyledi.

Çin medyasına göre yeni Tesla, planlandığı şekilde, 2023 yılanda klasik binek arabaları gibi direksiyon ve pedalla donanmış halde satışa sunulacak. Çok sayıda yerel medya organına göre, fiyatı 25 bin dolar olup adına da “Model Q” denecek. Yeni elektro-otonun biçimi Model 3’e benzemekle birlikte ondan biraz daha kısa olup arka tarafının dizaynı daha çok spor arabayı andıracak. Kalkıştan 3,9 saniye ile 6,9 saniye arasında saatte 100 kilometre hıza ulaşacak. Ayrıca Model 3’te ve orta sınıf-SUV Model Y’de olduğu gibi arkadan çekişli üç ayrı versiyonu bulunacak. Özerklik mesafesi yani bir şarjın yeterlik mesafesi ise 400 kilometre olacak.  

Yeni elektrikli araç Shanghai’deki Tesla tesisinde üretimi gerçekleşecek ve küresel piyasa için dizayn edilecek. Öte yandan Tesla’nın Model Q için yeni bir akü tedarikçisi partner düşündüğü söyleniyor. Bu partnerin, uygun fiyatlı LFP (Lityum-Demir-Fosfat) teknolojisi donanımlı akü teslimatı yapan Çinli BYD Grubu olması öngörülüyor. Şirketin Model Q üretim planını yakında açıklaması umuluyor.
 

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2022, 08:07
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını