Temiz kömür sektörü bir araya geldi

Kömür Üreticileri Derneği’nin düzenlediği 3. Temiz Kömür Teknolojileri Çalıştayı ve Fuarı başladı. Etkinlikte yerli kömürün geleceği masaya yatırılıyor.

Temiz kömür sektörü bir araya geldi
Enerji Zirvesi

Yerli kömür rezervlerinin temiz teknoloji ile üretilmesinin Türkiye ekonomisine itici bir güç olacağı konusunda hemfikir olan kömür sektörünün önde gelen temsilcileri, sorunlarına çözüm üretmek ve ortak bir paydada buluşmak adına 3. Temiz Kömür Teknolojileri Çalıştayı ve Fuarı’nda buluştu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın desteğini alan fuar, Kömür Üreticileri Derneği (KÖMÜRDER) tarafından düzenleniyor. Bu sene üçüncüsü düzenlenen etkinlik, sektörün tüm taraflarını bir araya getiriyor.

Açılış konuşmasını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız’ın, Dünya Kömür Derneği Politikalar Yöneticisi Liam Mchugh’un ve KÖMÜRDER Başkanı Gökalp Büyükyıldız’ın yaptığı etkinlikte, sektörün sorunlarına ve bununla beraber çözüm önerilerine değinildi.

Etkinlikte; karbon ayak izi sorunu ve emisyonların fazla olmasının kömür için başlıca sorun olduğu günümüzde temiz kömüre odaklı santral teknolojileri, çimento üretiminde yerli kömürün kullanım alan ve koşulları, yerli kömürün katma değerinin artırılması, teşvik beklenen alanlar, yatırım modellemeleri ve iş sağlığı ile güvenliği konularındaki sorunlara karşı çözüm önerileri tartışılıyor. Türkiye’nin önde gelen madencileri, üniversiteleri, STK’ları Ar-Ge merkezi sektör temsilcileri ve kamudan pek çok isim fuarda çözüme dayalı çalışmalarını anlatıyor. 

İstanbul Pullman Otel’de gerçekleşen etkinlik, 19 Nisan 2019 Cuma günü sona erecek.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2019, 11:41
YORUM EKLE

CCSAN

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını