TCDD “SERTİFİKALI" OLDU

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı olan TCDD Genel Müdürlüğü, demir yolu ağındaki araçların uluslararası standartlarda çalıştığını belgeleyen "Bakımdan Sorumlu Kuruluş (ECM) Yetkinliği Sertifikası" aldı.

TCDD “SERTİFİKALI" OLDU
Endüstri 40 Zirvesi

TCDD Genel Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, Bakanlıkça belirlenen vizyon çerçevesinde projelerini faliyete geçiren TCDD, Türkiye'nin uluslararası alanda marka değerini artıracak, yerli ve milli sanayinin gelişimine katkı sağlayacak bir çalışmaya damgasını vurdu.

TCDD, Demiryolu Araçları Tescil ve Sicil Yönetmeliği gereğince, demir yolu ağında bulunan bütün araçların çalışabilmesi için tescile gereksinim duyuyor.

Bu kapsamda, Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından TCDD'ye, araç bakımlarının Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) ve Uluslararası Taşımalara İlişkin Hükümetlerarası Örgütü (OTIF) standartlarında yapıldığını belirleyen ECM Yetkinliği Sertifikası verildi.

Demir yollarındaki araçları daha önce dışardan hizmet alımı yöntemiyle tescilleyen TCDD'nin, aldığı yetkinlik sertifikasıyla, demir yolu trafiğinde kullanılan araçların bakımlarını uluslararası standartlarda yaptığı belgelenmiş oldu.

ECM sistemiyle, hatlarda çalışan araçların bakımlarının yapıldığını ve emniyetli bir şekilde çalıştırıldıklarını belgeleyen TCDD, daha önce dışardan hizmet alımıyla gerçekleştirdiği işlemi bundan sonra kendisi yapacak, böylece kamu kaynaklarının kullanımı açısından ciddi tasarruf imkanı sunacak.

İşletime çıkarılacak ya da işletimden alınacak araçların kontrolünü uluslararası standartlarda belirleyecek olan TCDD, böylelikle bütün yolcu ve yük vagonlarının gerek yurt içinde gerekse Avrupa Birliği ülkeleri demir yolu ağlarında serbestçe trafikte olmalarına imkan sağlayacak. (AA)
 

YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını