Taşıma arabalarının zorlu ortamlarda doğru pozisyonlanması

Çinli bir karpit üretim sahasında Turck RFID Sistemi sayesinde taşıma araçlarının sıcak ve tozlu alanlarda isabetli pozisyon almaları sağlanıyor.

Taşıma arabalarının zorlu ortamlarda doğru pozisyonlanması
Enerji Zirvesi

İşletmeci firma Turck BL ident RFID sistemle birlikte hem üretim sahasını genişletti hem de enerjide tasarruf için önemli adımlar attı. Enerji tüketiminin azaltılması, güvenli bir çalışma alanı da bunlarla birlikte elde edildi. Kesin posizyonlamada bir çözüm alternatifi olarak RFID sisteminin kullanılması, tesisin farklı alanlarında da RFID teknolojisinden yararlarnma adına fikir oluşturdu.

Taşıma arabalarının doğru pozisyonlanması önceden tekerleğin üzerine konulan bir enkoderle gerçekleştiriliyordu. Ama bu sistem kaygan zemin veya çarpmalar sebebiyle belli başlı sorunlara gebe idi. Böylece manuel pozisyonlama zaruri bir hal alıyordu. Artık üreticiler taşıyıcı araç üstündeki RFID etiketler ile raylar üzerinde bulunan okuma yazma kafalarının desteği sayesinde pozisyonu isabetli ölçebiliyorlar. Bu şekilde taşıma araçları yükleme kapısı önünde doğru pozisyon alabiliyor. Araçların IP67 RFID okuma yazma kafaları ve etiketleri tozdan veya üretim sırasında meydana gelen sıcaklıktan da etkilenmiyorlar. Karpit üretimi sırasında üreticiler en çok kok ve kireçe gereksinim duyar. Bunlar ark fırınlarındaki yüksek sıcaklık sayesinde karpit ve karbonmonoksite çevirilir. Döngüsel bir süreç olan karbit üretiminde, yanık karbitler fırından alınıp devamında tekrar fırında ısıtılır. Kireç ve kokla beslenen karbit, sıcaklık seviyesinin reaksiyona kadar artırılmasıyla korunur. Reaksiyon aşamasında kok içersinde bulunan karbon ve ham kireç, kalsiyumun kimyasal tepkimeye girmesiyle karbit meydana gelir.

TAŞIMA ARABALARI NASIL ÇALIŞIYOR?

Taşıma arabalarının pozisyon alması için şirketler RFID seçeneğine yöneldi. Seçilen bu alternatif, temelinde araçların üstüne yerleştirilen 3 etiketten meydana geliyor. Ön ve arka bölümlere konulan etiketlerin yanı sıra bir adet okuma/yazma kafası da dolum kapısındaki raya monte edildi. Taşıma araçları rayın üzerinde olduğunda dolum kapısındaki okuma yazma kafaları faaliyete geçiyor. Buradaki etiketten veriler görülüyor, kontrolöre geri bildirim gidiyor ve araç yavaşlıyor. Araç üstündeki etiket ters bölümdeki okuma yazma kafasıyla okunursa ,okuma kafası veriyi etiketten görüyor. Bu noktada taşıma aracı dururken malzeme dolumu yapılıyor.

KULLANICIYA SAĞLANAN KOLAYLIKLAR

Kullanıcılarda Supcon bir işletim kontrolörü olduğu için RS485 arayüzü öncesinden mevcuttu. Yalnız pozisyon bildirmek için kullanılan etiketler sebebiyle çok büyük bir hafıza gereksinimi de olmuyordu. RFID-S modülü uyum sağlayınca kullanıcılar da PLC de bir programlama ihtiyacı görmedi.

KISACA TURCK BL IDENT RFID SİSTEMİ

Turck BL ident RFID sistem; firmaların üretim mevcudiyetini artırmasına, enerji alanında tasarruf yapmasına sebep oldu. Enerji tüketimi azaltan işletmeler faaliyetleri için güvenli ortamlar oluşturup kesin posizyonlama için RFID sistemini kullanarak tesislerin farklı yerlerinde de RFID teknolojisini kullanma konusunda bilinçlendiler.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2019, 11:37
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını