"Seperasyonda yüzde 99 oranındayız"

REW İstanbul Uluslararası Geri Dönüşüm Çevre Teknolojileri Ve Atık Yönetimi Fuarı'na katılan Aksa Magnet, ST Endüstri Medya'nın sorularını yanıtladı.

"Seperasyonda yüzde 99 oranındayız"
Endüstrideara

Sakarya Organize Sanayi Bölgesi'nde 1990 yılından beri başta maden sektörü olmak üzere birçok alanda hizmet veren Aksa Magnet, REW İstanbul Uluslararası Geri Dönüşüm Çevre Teknolojileri Ve Atık Yönetimi Fuarı'na katıldı. Fuar alanında ST Endüstri Medya'nın sorularını yanıtlayan Aksa Magnet Maden Mühendisi Ali Arda Aksoy, ürünleriyle ilgili detaylı bilgiler verdi.

-    Ürünlerinizle ilgili biraz bilgi verir misiniz?

Tabii. Eddy current sistemlerimiz, otomatik bant üstü sistemlerimiz, tambur manyetik separatör sistemlerimiz başlıca kullanılan ekipmanlar arasında yer alıyor. Sektör olarak da çoğunlukla geri dönüşüm sektöründe plastik, kauçuk, karton sanayisi, plastik naylon sanayisi gibi alanlarda çokça tercih edilip kullanılıyor. Mesela eddy current sistemimiz bizim geri dönüşüm sektöründe en çok talep edilen beğenilen ürünümüz. Eddy current sistemimizin amacı, metali yani metalden kastım alüminyum, bakır ve sarı pirinç bu üç metali, plastik, naylon, kağıt ve karton gibi metal olmayan malzemelerde ayırmak seperasyonunu sağlamak. Burada yüzde 98‘e kadar bir ayırım verimliliğimiz söz konusu. Seperasyon işlemlerinde yüzde 98 çok yüksek bir rakam. Çünkü dünyada yüzde 100 seperasyon diye bir şey yoktur ancak yüzde 98-99‘lar zorlanır. Biz de bu sektörde bu ekipmanımızla bazı ürün gruplarında yüzde 98-99 oranlarına çıkabiliyoruz. Plastik geri dönüşümünde ağırlıklı olarak temizliği bu yolla yaptığımız için pet çapağı, pet kırığı gibi ürünler ham madde sağlamada bize geliyorlar ve biz de bunları metal gruplarına ayırıyoruz. Çok rahat ve temiz bir şekilde ham maddelerini sağlayabiliyorlar. Ayrıca bu şekilde alüminyum ve bakır sektörlerinde de kendilerine ayrı bir yelpaze açmış oluyorlar.

Röportajın tamamını Ağır Sanayi Çözümleri dergisinin yeni sayısında okuyabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2019, 18:23
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını