Otokar, Iveco Bus otobüslerinin üretimini Sakarya'da gerçekleştirecek

Otokar, faaliyetlerini CNH Industrial N.V çatısı altında devam ettiren küresel otobüs üreticisi Iveco Bus ile Iveco Bus markalı otobüslerin Otokar'ın Sakarya'daki fabrikasında üretilmesine yönelik olarak imzalar atıldı.

Otokar, Iveco Bus otobüslerinin üretimini Sakarya'da gerçekleştirecek
Endüstrideara

İSTANBUL (AA) - Otokar, faaliyetlerini CNH Industrial N.V çatısı altında devam ettiren küresel otobüs üreticisi Iveco Bus ile Iveco Bus markalı otobüslerin Otokar'ın Sakarya'daki fabrikasında üretilmesine yönelik olarak imzalar atıldı.

Koç Topluluğu bünyesinde  bulunan otobüs üreticisi Otokar tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, anlaşma kapsamında Otokar, Iveco Bus'ın uluslararası pazarlara hitap eden mevcut otobüslerinin dışında Doğu Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya'daki pazarlara yönelik geliştirilen otobüs modelinin de üretimini Türkiye’de gereçkleştirecek.

FPT Industrial’ın motorları ile güçlendirilecek olan ilk modellerin üretiminin ise 2021 senesinde gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Iveco Bus, Otokar ile yapılan anlaşmayla üretim kabiliyetlerini arttırırken, mevcut üretim tesislerindeki düzenli faaliyetlerini de sürdürecek.

Açıklamada görüşlerine başvurulan Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Sakarya'daki fabrikada Otokar markalı otobüslerindışında Iveco Bus otobüslerinin de üretilecek olmasından ötürü mutluluk duyduğunu dile getirererk şöyle konuştu:

"Sahip olduğu teknoloji, mühendislik ve üretim kabiliyetleriyle Otokar’ın, toplu taşıma sektöründe dünya çapında tanınmış bir marka tarafından tercih edilmesinden gurur duyuyoruz. Global çapta büyümemizi sürdürürken, Otokar markalı otobüslerimizi yurt dışı pazarlarına sunmaya devam edeceğiz. Mevcut fabrikamızı Iveco Bus otobüslerinin üretimi için de kullanarak verimliliğimizi arttıracağız. Bu üretim ve tedarik anlaşmasını, uzun soluklu bir iş birliğinin çok önemli ve stratejik bir ilk adımı olarak değerlendiriyoruz."

CNH Industrial Global Otobüs Bölüm Başkanı olan Sylvain Blaise ise birçok fırsatı beraberinde getiren bu yeni iş ortaklığı vesilesiyle heyecanlı olduklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Bu işbirliği sayesinde, mevcut ve gelecekteki pazar taleplerini yanıtlayarak sürekli büyümemizi destekleyecek olan üretim kapasitemizi arttıracak, gelecekteki portföy genişlemesi üzerinde de birlikte çalışma fırsatı bulacağız. Otokar'ın sektördeki 60 yıla yakın deneyimi, otobüs üretimi ve mühendisliğindeki saygın uzmanlığı ile birlikte Iveco'nun DNA'sının temellerini oluşturan servis ağı ve bağlı hizmetleri sayesinde, müşterilerimiz sınıfının en iyisi performans, kalite ve toplam sahip olma maliyeti ile sektörün öncü sürdürülebilir ulaşım çözümlerini almaya devam edecek. Ayrıca, bu iş birliği kapsamında FPT Industrial bünyesinde geliştirilmekte olan geleceğin güç paketi teknolojilerinden de faydalanılacak."

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2020, 12:10
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını