banner1114
x

Onaran Makine yerli HES generatörü üretti

Antalya Kepez Hidroelektrik Santrali projesi için yerli generatör üreten Onaran Makine, HES’in kalbini yaptığını söylüyor.

Onaran Makine yerli HES generatörü üretti
Endüstri 40 Zirvesi

Hüseyin Akpapuk’un öncülüğünde 1962 yılında kurulan Onaran Makina, Gebze’de yer alan üretim tesisinde faaliyetlerine devam ediyor.  Son olarak Antalya’da devreye alınan Kepez MİLHES projesi için yerli türbin üretimi gerçekleştiren firma, generatör imalatında çeşitli bileşenlerin üretimini gerçekleştirdi. Projeyle ilgili detayları öğrenmek amacıyla bir araya geldiğimiz Onaran Makine Yönetim Kurulu Üyesi Halil Akpapuk, süreci şu sözlerle anlattı: “Türkiye’de tasarım ve testleri TÜBİTAK MAM’ da yapılan yüzde 100 yerli ve milli türbini ürettik. Daha önce sadece yurt dışından getirilerek hidroelektrik santrallerine takılabilen türbinler TÜBİTAK destekli MİLHES projesiyle ürettik. Antalya’daki KEPEZ-1 HES, Türkiye’nin ilk yerli tasarımı ve imalatı yapılan hidroelektrik santrali projesidir. Ayrıca TÜBİTAK destekli bir Ar-Ge projesidir. Projenin generatör imalatında çeşitli bileşenlerin üretimini fabrikamızda istenen sürede ve teknik hassasiyetle tamamladık.” dedi.  

YÜZDE 100 YERLİ ÜRETİM 

Üretim ve Ar-Ge süreci ile ilgili bilgiler paylaşan Akpapuk, generatörün rotor bileşenlerinin yüzde 100 yerli olduğuna dikkat çekerken yine yerli imkanlar ile rotor şaft ve rimi parçalarını Onaran Makine fabrikasında ürettiklerini ve sıkı geçme montaj yapıldığını ifade ediyor. Akpapuk, konuşmasına şu sözlerle devam ediyor: “Ürünün üretiminde yüksek tonajlı dövme çelik malzeme kullandık ve ham madde ihtiyacımızı yurt dışından temin ettik. İthalatını gerçekleştirmiş olduğumuz dövme çelikleri fabrikamızın alt yapısında önce kaba ve sonra hassas prosedürlerle CNC torna ve CNC borkwerk işlemleri yapılarak parçaların montajını gerçekleştirdik. Mekanik açıdan Türkiye’de daha önce imalatı yapılmamış ilk generatör rotorunu ürettiğimiz için Türk ve Uluslararası Kamu ve özel sektör firmalarının HES yatırımlarında görev almak istiyoruz. Bu bağlamda Antalya Kepez projesindeki başarımız önem arz ediyor. Ayrıca Onaran Makine olarak önceki yıllarda özel sektörün HES türbinlerinin birçok parçasını yapmıştık. Şimdi ise kamu için ürün geliştirdik. Böyle bir projenin içerisinde yer almaktan dolayı gururluyuz.” 
 

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2018, 10:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
ALAEDDİN TUĞGEZEN
ALAEDDİN TUĞGEZEN - 3 yıl Önce

Her zaman dürüst ve azimli çalışmanın bedeli ALLAH NİCE ÜLKE İÇİN HAYIRLI İŞLERE VE BAŞARILARA ULAŞMANIZI NASİB ETSİN ALLAHA EMANET OLUN HAYIRLI İŞLER AMİİİİİİİİN CUMANIZ MÜBAREK OLSUN

Radyo

Agora

Dergiler