Ocakta ham çelik üretimi artış gösterdi

Türkiye'nin ham çelik üretimi, ocak ayında senelik bazda yüzde 17,3 artışla 3 milyon ton seviyesine ulaştı.

Ocakta ham çelik üretimi artış gösterdi
Robot Zirvesi

ANKARA (AA) - Türkiye'nin ham çelik üretimi, ocak ayında senelik bazda yüzde 17,3 artışla 3 milyon ton seviyesine ulaştı.

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, 2019 yılının son aylarında yurt içi çelik tüketiminde başlayan toparlanma hız kazanarak sürdü.

Ocak ayında nihai mamul çelik tüketimi, geçen senenin aynı ayına nazaran yüzde 58,2 artışla, 2,7 milyon ton olrak gerçekleşti.Türkiye'nin ham çelik üretimi de bu dönemde yüzde 17,3 artışla 3 milyon tona yükseldi.

Çelik ürünleri ihracatı ocakta, miktar bazında yüzde 0,6 oranında artarak 1,9 milyon ton, değer bazında ise yüzde 5,5 azalarak 1,3 milyar dolar şeklinde gereçkleşti. Bu ayda ithalat, geçen senenin aynı ayına kıyasla, miktar yönünden yüzde 48,6 artışla 1,4 milyon ton, değerde yüzde 17,7 yükselişle 950 milyon dolar seviyesine ulaştı..

Geçen senenin ocak ayında yüzde 172 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, bu senenin aynı döneminde ithalattaki yüksek oranlı artış sebebi ile yüzde 138 seviyesine indi.

Buna göre, dünya ham çelik üretimi ocakta geçen senenin aynı ayına azaran yüzde 2,1 artışla 154 milyon ton seviyesinde gerçekleşti. Çin, ocakta yüzde 7,2 artışla 84 milyon ton çelik üretimi gerçekleştirdi.

Dünyanın en büyük ham çelik üreticisi Çin, beklentilerin aksine yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından olumsuz etkilenmeyerek çelik üretimini artırdı. Büyük çelik üreticisi ülkeler üretim kayıpları yaşarken, İran üretimini yüzde 47 artırarak 8. sıraya çıktıç

Türkiye, ocak ayında en büyük ilk 30 çelik üreticisi ülke arasında, İran'dan sonra üretimini en fazla artıran ülke oldu. Türkiye, aralık ayında olduğu gibi ocak ayında da Almanya'yı geride bırakarak 7. sırada bulundu.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2020, 15:30
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını