banner1322
x

Merakla beklenen yerli otomobil sahneye çıktı!

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) 2022 senesinde üretimine başlayacağı ve geliştirme süreci devam etmekte olan C-SUV modelinin ön gösterim versiyonunu tanıttı. Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde düzenlenen Yeniliğe Yolculuk Buluşmasında C-SUV modeliyle birlikte bir de C- Sedan konsepti gösterildi.

Merakla beklenen yerli otomobil sahneye çıktı!
Endüstrideara

Resmi kuruluşu 28 Haziran 2018’ tarihinde gerçekleşen ve kuruluşundan 18 ay sonra tasarım ve mühendislik çalışmalarının geldiği noktayı gösteren ilk ön gösterim aracını ve Sedan konseptini gün yüzüne çıkaran TOGG, Türk Otomotiv endüstrisinin kalbi durumunda olan Marmara Bölgesi’nde kurulacak fabrikasının temelini 2020 senesinde atacak. 2030 senesine kadar ise fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen kendisine ait bir ortak e-platform üzerinde 5 farklı model birden üretecek. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Üyeleri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu hissedarları, İş dünyası temsilcileri ile TOGG çalışanları ve yakınlarının katıldığı 2 bin kişilik bir davetli topluğuyla yapılan buluşmanın sonunda sahneye çıkan Türkiye’nin ilk otomobilleri büyük bir coşku ve beğeniyle karşılandı. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2023 hedefleri içinde stratejik öneme sahip projelerden biri olarak görülen Türkiye’nin Otomobili, planlanan teknolojik dönüşümün de öncülerinden olacak.

Projenin hemen başında 2 ayrı özgün patenti kayda geçirerek iddiasının altını çizen TOGG, birçok ‘ilk’ ve ‘en’leri ile de Türkiye’de mobilite ekosisteminin akıllı cihazlar etrafında gelişimi harekete geçirecek.

Üretime başlayacağı 2022 senesi itibariyle de Avrupa’nın klasik olmayan doğuştan elektrikli ilk SUV üreticisi olarak endüstride yerini almış olacak.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2019, 16:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut caylak
Mahmut caylak - 2 yıl Önce

Dünyanin başını döndüren Türkiye geliyo hava kara denizin derinliklerinde gökyüzünün en yuksegide

CCSAN

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını