banner1322
x

MADENCİLİKTE KADIN İŞ GÜCÜNÜ ARTIRACAK

Bu yıl madencilik sektöründe 25.yılını kutlamaya hazırlanan Alpay Mermer Madencilik , 2021 yılı sonuna kadar bünyesindeki kadın iş gücü oranını arttırmayı hedefliyor.

MADENCİLİKTE KADIN İŞ GÜCÜNÜ ARTIRACAK
Endüstrideara

Alpay Mermer Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Melike Alpay Özmen, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için yaptığı açıklamada “Sektörümüzde şu anda 4 ortağı kadın olan, yönetim kurulunun da yüzde 60’ı kadınlardan oluşan tek firmayız. Şirketimizde üst yönetimden üretim safhasına kadar her alanda kadınlar aktif şekilde çalışıyor ve çok da başarılılar” diyerek kadın çalışanların başarısına dikkat çekti.
 
Melike Alpay Özmen “4 kadın ortak olarak bizler de dahil 13 kişi idari kısım ve 48 kişi üretim safhası olmak üzere şu anda kadın çalışanlarımız toplam çalışanlarımızın yaklaşık yüzde 30’una tekabül ediyor. Bu bizimki gibi fiziksel güç de gerektiren, çok tehlikeli iş kolunda olan maden sektöründe faaliyet gösteren bir şirket için çok güzel bir oran ve 2021 yılı sonuna kadar bunun daha da artmasını hedefliyoruz. Şirketimizin genel müdürü, finans müdürü, birçok mühendisi, üretimde çalışan arkadaşlarımız kadın. Bu bizim için her zaman gurur duyduğumuz ve ön plana çıkarmak istediğimiz bir husus” diyerek kadın iş gücüne verdikleri önemin altını çizdi.

'KADIN BAŞINA' BU İŞİ NE KADAR GÜZEL YAPILABİLDİĞİNİ GÖSTERDİ 

“2017 yılında babamın vefatından sonra bizim 4 kadın olarak bu işi yürütemeyeceğimizi, tüm işlerimizi satacağımızı ya da iflas edeceğimizi söyleyenler oldu. Şirketimizi yok pahasına satın almak isteyen, faydalanmaya çalışan, “kadın başlarına beceremezler” diyen çok kişiyle karşılaştık ancak zamanla hem işi öğrendikçe hem de bu dengelere hakim oldukça “kadın başına” bu işin ne kadar güzel yapılabildiğini, erkek bir yöneticiden mermer sektörü de olsa hiç geri kalmayacağımızı görmüş olduk” diye belirten Melike Alpay Özmen, kendisinin ve ailesinin yaşadığı deneyimlere de vurgu yaptı. 
 
İki adet mermer ocağı ve iki adet mermer fabrikası ile yaklaşık 100 hektarlık bir alanda 100’ü aşkın çalışanı ile Muğla Beyaz mermeri blok üretimi yapan Alpay Mermer Madencilik, ocak üretimlerinin yanı sıra, fabrikalarda yıllık olarak yaklaşık 780.000 m2 işlenmiş mermer üretimi yapıyor. Toplam üretimin yaklaşık %95’i ihraç ediliyor. Ağırlıklı ihracat yapılan ülkeler İspanya, İsrail, Amerika, Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri, İtalya ve Portekiz. 
 
Mermer atıklarının değerlendirilmesi ve ekonomiye kazandırılması alanında yeni proje oluşumları içinde olduklarını belirten Melike Alpay Özmen, 2021 yılının hem Alpay Mermer hem de Muğla bölgesinde sürdürülebilir madencilik, atıkların değerlendirilmesi anlamında bir dönüm noktası olacağını vurguluyor. Alpay Mermer Madencilik şirketi, madencilik sektöründe yürüttüğü başarılı çalışmaların yanı sıra  kadın iş gücü ve istihdamında da lider ve örnek olayı hedefliyor.   
 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını