Madencilik sektöründe kesintisiz veri iletişimi

Madencilik sektörü zorlu çalışma şartları nedeniyle yüksek güvenlik ihtiyacının bulunduğu iş alanlarından biridir. İş güvenliğinin en önemli nokta olduğu sektörde veri iletişiminin kesintisiz ve güvenli olması oldukça önemlidir.

Madencilik sektöründe kesintisiz veri iletişimi
Enerji Zirvesi

İmalat sanayiine yaptığı girdiler ve sağladığı istihdam nedeniyle özel bir öneme sahip olan madencilik sektöründe, çalışma ortamı şartlarından dolayı kullanılacak ekipman seçimleri oldukça önemlidir. Yeraltı maden işletmelerinde olası kazaların önlenebilmesi için ortam durum izlemesi gibi veriler ve fanların kontrolü için kullanılacak veri iletişim sisteminin kesintisiz olması gerekmektedir.

Genel durum izleme ve kontrolün dışında son dönemde kullanılmaya başlayan dijital kasklar da maden ocaklarındaki çalışma ve güvenlik standartlarını yükseltmektedir. Kask üzerinden kişiyle ve ortamla ilgili bilgileri alabilen sistemler güvenlik açısından büyük faydalar sağlamaktadır. Güvenlik için kullanılan bu ekipmanların kesintisiz ve doğru şekilde çalışabilmesi ve mevcut verileri aktarabilmesi için en çok tercih edilen sistemlerin başında radyo haberleşme teknolojisi geliyor.

Madenlerde hali hazırda bulunan VHF frekansları sayesinde kolay bir modem kurulumu şeklinde çalıştırılabilen radyo haberleşme diğer adıyla RF Data Modem teknolojisi kritik verinin kesintisiz bir biçimde aktarılmasını sağlamaktadır. 

Türkiye distribütörlüğünü BİLKO’nun üstlendiği, maden sektöründe gerçekleştirdiği projelerle radyo haberleşme sistem hizmetleri veren SATEL, yüksek kalitede ürünleri ve mühendislik hizmetleriyle veri iletişim çözümleri sunmaktadır. Maden sektörü gibi kritik veri iletiminin hayati önem taşıdığı çalışma alanları için veri iletişim çözümü sunan SATEL radyo modemleri dış etkilerden bağımsız bir biçimde çalışmasını sürdürerek kablolu cihazların sağlayabildiği hizmet kalitesini kablosuz olarak sunabilmektedir.

http://www.bilko-automation.com/tr-TR/urunler/nedem_rf_data_modemler/2/673/0/0

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 09:21
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını