banner1322
x

Maden ve Doğaltaş İhracatında 6 Milyar Dolara Ulaşmayı Hedefliyor

Türk Mermer Maden Vakfı Genel Başkanı ve Fimar Mermer Satış Pazarlama Müdürü Muhammed Salih YILDIZ, sektör olarak maden ve doğaltaş ihracatında 2018'de yüzde 25 civarında bir artış ile 6 milyar dolara ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Maden ve Doğaltaş İhracatında 6 Milyar Dolara Ulaşmayı Hedefliyor
Endüstri 40 Zirvesi

Türkiye’nin maden ve doğaltaş ihracatını değerlendiren Muhammed Salih Yıldız, sektörün yüzde 25 civarında bir ihracat artışı yakaladığını açıkladı. Sektörün 2017 ihracat rakamlarını değerlendiren ve 2018 hedefleri hakkında bilgi veren Yıldız, “İlk 11 aya bakarak sektör ihracatımızın toplamda yüzde 23-25 aralığında artarak yaklaşık 4,6 milyar dolar olarak gerçekleşmesini bekliyoruz. 2018 yılı için yoğun çalışma temposu ve yeni pazar fırsatlarıyla doğaltaş alanında yüzde 30’luk bir artış yakalanabilir. Diğer taraftan metal madenlerde emtia fiyatlarına bağlı olarak yüzde 20’lik bir artış bekliyoruz. Toplamda yüzde 22-25 oranında bir artış ile 6 milyar doları bulacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

En önemlisi Türk memeri yada Türk doğaltaşı markası ile artık yola çıkmamız gerekiyor. İtalya Türkiye’de üretilen mermerin 20de biri kadar üretim yaparken 20 katı kadar fazla ciroyu işte bu marka olma ve yapmış olduğu italyan taşı algısı ile yapmaktadır. Çoğu dünya ülkelerin de Türk menşeli mermerlerin italyan mermeri ismi ile pazarlanmaya çalışıldığını özellikle biliyorum. Ülkemiz de katma değere istihdama üreticiye verilen değer ve destek arttırılmalı fabrikalar ise Türk mermeri markası olma yolunda bilinçli bir şekilde artık yol almalıdır.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 18:05
YORUM EKLE

CCSAN

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını