banner1322
x

MADEN SEKTÖRÜNÜN İLK SANAL TİCARET HEYETİ HİNDİSTAN İÇİN HAZIR

-İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aydın Dinçer:-"İki haftaya yayılacak ve Hindistan’daki önemli satın almacılar ile firmalarımızı buluşturacak olan sanal ticaret heyeti ile ilk etapta önceki ihracat rakamlarımıza ulaşmayı hedefliyoruz"

MADEN SEKTÖRÜNÜN İLK SANAL TİCARET HEYETİ HİNDİSTAN İÇİN HAZIR
Enerji Zirvesi

İSTANBUL(AA) - İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Hindistan’a sanal ticaret heyeti gerçekleştirecek.

İMİB tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin doğal taş ihracatında yüzde 5’lik pay ile dördüncü sırada yer alan Hindistan’a doğal taş sektörüne yönelik olarak gerçekleştirilecek ilk sanal ticaret heyetinin tarihleri 17-28 Ağustos 2020 olarak duyuruldu.

Açıklamada görüşlerine başvurulan İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, Hindistan’ın Türk doğal taş sektörü açısından önemli bir pazar olduğunu dile getirerek, "Hindistan Türkiye’nin doğal taş ihracatında yüzde 5’lik pay ile 4’üncü sırada yer alıyor. Blok doğal taş ihracatında ise yüzde 10,10’luk payla 2’nci sırada bulunuyor. Bu ülkeye yaptığımız doğal taş ihracatında ilk sırada yüzde 89.34’lük payla blok mermer-traverten grubumuz yer alıyor. 2019 yılında böylesi bir tablonun içinde bulunuyorduk ve pazar hedeflerimiz farklıydı. Ancak bu yıl yaşanan pandemi nedeniyle ihracatımızda düşüş yaşandı. İki haftaya yayılacak ve Hindistan’daki önemli satın almacılar ile firmalarımızı buluşturacak olan sanal ticaret heyeti ile ilk etapta önceki ihracat rakamlarımıza ulaşmayı hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

Türkiye’nin 650 renk ve çeşitlilikte mermere, 150 farklı türde ise doğal taşa sahip olduğunu aktaran Dinçer, "Ürün grubu bazında baktığımızda doğal taş ithalatının yüzde 74’ünü blok doğal taş, yüzde 26’sını işlenmiş doğal taş oluşturuyor. Türkiye, Hindistan’ın blok doğal taş ithalatında 2019 yılı rakamlarına göre, değer bazında yüzde 44’lük pay ile ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada yüzde 22’lik pay ile İtalya geliyor.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2020, 14:45
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını