banner1322
x

MADEN SEKTÖRÜ İKİ AYDA 769 MİLYON DOLARLIK İHRACAT YAPTI

Türkiye İhracatçılar Meclisi Sektörler Konseyi Üyesi Rüstem Çetinkaya konuya ilişkin yaptığı açıklamada sektörün, ana ihracat pazarlarından olan Çin’e yılın ilk iki ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43 artışla 230 milyon 820 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini söyledi.

MADEN SEKTÖRÜ İKİ AYDA 769 MİLYON DOLARLIK İHRACAT YAPTI
Endüstrideara

Maden sektörü ihracatı yılın ilk iki ayında, 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 25 artışla 768 milyon 745 bin dolar oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) konuya ilişkin yaptığı açıklamada, üretim, istihdam ve ihracat odaklı çalışan maden sektörü Türkiye'nin toplam ihracatına verdiği katkıyı aralıksız sürdürüyor ifadelerine yer verildi.

Maden sektörü ihracatı yılın ilk iki ayında yüzde 25 artış göstererek 768 milyon 745 bin dolar olurken, aylık bazda ise yüzde 47 artış sağladı ve 415 milyon 562 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Doğal taş sektörü ihracatı, yılın ilk iki ayında 2020'nin aynı dönemine kıyasla yüzde 7,4 artışla 278 milyon 941 bin dolar olurken, aynı dönemde metalik madenlerde yüzde 64'lik artışla 271 milyon 794 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Endüstriyel mineraller ihracatı ise yüzde 10 artışla 155 milyon 249 bin dolar oldu.

GÖSTERGELER NİSAN AYINDA NETLEŞECEK

Konuya ilişkin değerlendirme yapan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi Üyesi Rüstem Çetinkaya, genel ihracatın bu dönemde her ne kadar artış gösterse de, bu döneme ait verileri bir yıl öncesi ile karşılaştırmak çok rasyonel olmadığını ifade etti. 

Çetinkaya, “Nedeni de, dünyanın dengelerini alt üst eden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ana ihracat pazarımız olan Çin'de 2020 yılında Avrupa'dan ve Türkiye'den yaklaşık üç ay önce belirmesi.” açıklamasında bulundu.

Çetinkaya, metalik madenlerde gerek birim fiyatların hızlı artışının gerekse hızlı talep ve stok dengesinin ters orantılı olması sebebiyle ciddi bir artış kaydedildiğini belirtti.

Sektörümüz, ana ihracat pazarlarından olan Çin’e yılın ilk iki ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43 artışla 230 milyon 820 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi diyen Çetinkaya, “Bir diğer ana ihracat pazarımız olan ABD'ye ihracat  yüzde 36 artarak 74 milyon 630 bin dolar oldu. İhracat pazarlarımıza ilişkin pozitif anlamda beklentilerimiz var ancak bu noktada Çin’i ayrı tutmak gerektiği kanaatindeyim. Burada halihazırda belirgin olmayan göstergeler ancak nisan itibarıyla netleşmeye başlayacak.” dedi.

Çetinkaya, ihracat performansının dünya ve Türkiye gündeminin normal bir akışta seyretmesi halinde yıl sonunda pozitif yönlü kapanacağını öngördüğünü de belirtti.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2021, 15:52
YORUM EKLE

CCSAN

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını