MADEN SEKTÖRÜ 353,3 MİLYON DOLARLIK İHRACAT YAPTI

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, maden sektörünün ihracat rakamlarıyla ilgili bilgi verdi ve yeni dönem hedeflerini paylaştı.

MADEN SEKTÖRÜ 353,3 MİLYON DOLARLIK İHRACAT YAPTI
Endüstrideara

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen Türk maden sektörü, bu yılın ocak ayında 148 ülkeye 353,3 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. İhracat rakamlarıyla ilgili detaylı bilgi paylaşan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, “Türk maden sektörü 2020 yılında 4,27 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştirdi. Ocak ayında ise gerçekleştiren ihracat rakamı 353,3 milyon dolara ulaştı. İhracat yapılan ülke sayısı 148 oldu” dedi. Ocak ayı ile ilgili verileri değerlendiren Dinçer, bir önceki yılın aynı ayına göre miktar bazında yüzde 3,4 ve değer bazında yüzde 7,3 oranında artış yaşandığını belirtti. Dinçer, sözlerine şu şekilde devam etti: “Ocak ayı ihracatının 145,7 milyon dolarlık bölümünü doğal taş oluşturdu. Ayrıca yüzde 30’unu metalik cevherler, yüzde 20’sini endüstriyel mineraller, yüzde 5’ini ise ferro alyaj ihracatı yaşandı. En çok ihraç edilen ilk 5 ürünün sırasıyla blok mermer/traverten, işlenmiş mermer, çinko cevherleri, işlenmiş traverten ve feldspat yer aldı. İhracat yapılan 148 ülkenin ilk beş sırasında da Çin, ABD, Bulgaristan, İspanya ve İtalya yer aldı.” dedi. 

“2021 YILINDA İHRACATIN ARTMASINI BEKLİYORUZ”

2021 yılına daha iyimser bir havada girdiklerini anlatan Dinçer, 148 ülke pazarında derinleşmek için çalışmaların kesintisiz devam ettiğini belirtti. Dinçer, sözlerini şu şekilde tamamladı: ““Sektör olarak 2021 yılında sanayi ham maddelerinde ve doğal taşta çok büyük düşüşler yaşanacağını düşünmüyoruz. Bugüne kadar pandemi nedeniyle seyahatlerin yapılamaması ve seçili ürün alınamaması sebebiyle, ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler şu dönemde erittikleri stokları sonrası, 2021 yılında daha yüksek hacimle alıma başladılar. Dolayısıyla 2021’de beklentimiz ihracatta artış yaşanacağı yönünde.” açıklamasını yaptı. (AA)
 
 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2021, 12:03
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını