banner1322
x

MADEN İHRACATI 5,9 MİLYAR DOLAR İLE REKOR KIRDI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: "2021 senesinde altında 7,6 milyar dolarlık ihracat, 5,6 milyar dolarlık ithalat yapılarak yüzde 40 artış gösterdi"

MADEN İHRACATI 5,9 MİLYAR DOLAR İLE REKOR KIRDI
Robot Zirvesi

Türkiye’nin 2021 senesinde maden ihracatı ile alakalı geldiği noktayı değerlendiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, önemli rakamlar paylaştı. Dönmez, “Maden ihracatı geride bıraktığımız yıl bir önceki yıla göre yüzde 40 oranında artış gösterdi. 2021 senesinde Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı ve 5 milyar 930 milyon dolar değerinde maden ihracatı gerçekleştirildi. 2021 senesinde altında 7,6 milyar dolarlık ihracat, 5,6 milyar dolarlık ithalat yapıldı. 2009 senesinde 11 milyar lira olan madencilik piyasasının gayrisafi yurt içerisinde milli hasılaya katkısı 2020 senesinde yaklaşık 6 kat arttı ve 59,2 milyar TL’ye yükseldi” dedi.

MADEN İHRACATINDA ÇİN İLK SIRADA

Dönmez, ihracat yapılan ülkelerle ilgili şu bilgileri paylaştı: “Geçtiğimiz sene maden ihracatında ilk 10 içerisinde Çin, ABD, İspanya, Bulgaristan, Belçika, İtalya, Hindistan, İsveç, Almanya, Fransa vardı. 2021 yılında ise Endonezya, Özbekistan, Hong Kong, Arnavutluk ve Sırbistan listeye eklendi. En yoğun ihracatın yapıldığı ülkeler arasında yüzde 28’lik oran ile Çin ilk sırada yer aldı. Çin'i yüzde 9,7 ile Amerika, yüzde 5 ile İspanya ve yüzde 4 ile Bulgaristan ile Belçika  takip ediyor. Madenciliğe ilişkin içerideki taşeronlar vasıtasıyla yapılan yurtdışı kaynaklı bazı işler olduğunu biliyoruz.  Bu kaynaklar milletimizin, 84 milyonun ve gelecek nesillerin... Kısacası hepimizin. Enerji bağımsızlığımız bizim için ne kadar hayati öneme sahipse maden bağımsızlığımız da aynı hayati öneme haiz." diye konuştu. (AA)

YORUM EKLE

CCSAN

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını