Kok kömüründe büyük işbirliği

Türkiye'nin önde gelen şeker üreticilerinden olan Kayseri Şeker, Rus maden ve metalürji devi Meçel firmasından yıllık 30 bin tona varan metalürjik kok kömürü alımı için anlaştı.

Kok kömüründe büyük işbirliği
Endüstrideara

KAYSERİ (AA) - Türkiye'nin önde gelen şeker üreticilerinden olan  Kayseri Şeker, Rus maden ve metalürji devi Meçel firmasından yıllık 30 bin tona varan metalürjik kok kömürütemin edecek.

Kayseri Pancar Kooperatifi çatısı altında faaliyet gösteren Kayseri Şeker ile Rus Meçel firması arasında imzalanan anlaşma, küresel piyasalarda, Türk-Rus ortak ekonomi ve finans çevrelerinde yoğun ilgi gördü. Söz konusu anlaşma, Rusya'nın Sesi Radyosu'ndan da kamuoyuna  iletildi.

Söz konusu anlaşma uyarınca Rus Meçel firması, Kayseri Şeker'e, 2019-2021 döneminde 90 bin tona varan (her yaz dönemi süresince yaklaşık 30 bin ton) metalürjik kok kömürü temin edeceği taahhüdünde bulundu.

Buna göre Kayseri Şeker, Rusya'dan temin edeceği kok kömürünü, Türkiye'de bu ürünü kullanan diğer kuruluşlara da satabilecek. Fiyat konusu ise müzakereler sonrasında netleşecek. Sevkıyatlar Rusya'nın güneyinde bulunan Krasnodar bölgesindeki "Meçel-Temryuk" limanı üzerinden transfer edilecek.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, basına verdiği demeçte Rus maden ve metalürji devi yetkilileri ile Moskova'da yaptıkları müzakereler neticesinde ülke ve şeker sektöründe hizmet veren şeker fabrikaları için son derece önemli bir anlaşma olduğunu vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2019, 11:06
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını