KARDEMİR, otomotiv ve savunma sanayi için çelik üretiyor

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) Genel Müdürü olan Hüseyin Soykan, Türkiye ile bölge ülkeler arasında tek ray üreticisi durumunda olan kurumun otomotiv ve savunma sanayi için üretim çalışmalara devam ettiğini söyledi.

KARDEMİR, otomotiv ve savunma sanayi için çelik üretiyor
EndüstrideAra - Haber Detay

KARABÜK (AA) - Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) Genel Müdürü olan Hüseyin Soykan, Türkiye ile bölge ülkeler arasında tek ray üreticisi durumunda olan kurumun otomotiv ve savunma sanayi için üretim çalışmalara devam ettiğini söyledi.

Fabrikadan emekli olan çalışanlar, KARDEMİR ile Emekliler Derneği Karabük Şube Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen "KARDEMİR'in Çınarları Vefa Günü" organizasyonunda buluştu.

Eğitim ve Kültür Merkezi'ndeki programda, emeklilerin çalıştığı senelere ait anıları ve röportajlardan derlenen "Çınarlardan Sesler" adlı video gösterildi.

Soykan, burada yapmış olduğu konuşmada, çok anlamlı ve özel bir günde olduklarını dile getirdi.

KARDEMİR'in 2 milyar doların üzerindeki yatırımla üretim ve kapasiteyi artırdığına dikkat çeken Soykan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2007 senesinde açılışını yaptığı Ray-Profil Haddehanesi ile Türkiye ve bölge ülkeler arasında tek ray üreticisi haline geldiklerini hatırlattı.

Soykan, bu sene tamamlanan Demiryolu Teker Fabrikası ile bu alanda da dünyanın sayılı üreticileri arasında yer aldıklarını belirterek, bu büyük gelişimde çalışanların dışında geçmişte KARDEMİR için alın ve akıl teri dökenlerin de payının büyük olduğunu bildiklerini dile getirdi.

2021 senesinde üretime alınması hedeflenen 6. yüksek fırınla birlikte KARDEMİR'in hedeflediği 3,5 milyon tonluk üretim kapasitesine ulaşacağının altını çizen Soykan, bu kapasiteyle dünyanın en büyük ilk 100 çelik üreticisi arasına gireceklerini belirtti.

Soykan, KARDEMİR'in 1995 - 2002 seneleri arasında kapatılma ile karşı karşıya gelerek her türlü zorluğu yaşadığına dikkat çekerek, şöyle devam etti.

"KARDEMİR 20 yıl sonra dünyanın ilk 100 çelik üreticisinden biri haline geliyor. Otomotiv ve savunma sanayi için çelik üretmeye çalışıyoruz. Nasıl 1940'lı, 1950'li yıllarda Fırat'ın üstündeki köprüyü, TRT kulesini yapan bir KARDEMİR varsa, bugün de savunma ve otomotiv sanayine çelik üretmeye çalışan bir KARDEMİR var. KARDEMİR büyüdükçe çalışan sayısı artacak, çalışanlar daha iyi şartlarda yaşayacak, şehrimize katkımız daha fazla olacak. Farklı ürünler üretmeliyiz. Tonu 450 dolar olan inşaat demiri değil, tonu bin dolar, iki bin dolar olan ürünler üretmeliyiz. Aynı tonajda gelirimizi 2 katına çıkartmalıyız. Biz bunun için uğraşıyoruz."

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2019, 11:05
YORUM EKLE

Radyo

Elesa

Dergiler