KARDEMİR, 2019'dan karlı çıktı

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları, 2019 senesinde 80,6 milyon lira tutarında net kar elde etti.

KARDEMİR, 2019'dan karlı çıktı
Enerji Zirvesi

KARABÜK (AA) - Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR), 2019 senesinde 80,6 milyon lira tutarında net kar ettiğini açıkladı.

KARDEMİR tarafından konuyla ilgili olarak yazılı açıklamada, fabrikanın 14 aracı kurumun ortalama beklentisi olan 70 milyon liralık konsolide dönem net karının üzerinde kar elde ettiği açıklandı.

Satış gelirlerinde tutar bazında yüzde 8,7 oranında artışın yanı sıra tonaj bazında esas ürün satış hacminde yüzde 2 oranında artış kaydeden KARDEMİR'in, çelik sektörü için olumsuzluklarla dolu 2019 senesinde 98,2 milyon dolar yatırımı da başarıyla gerçekleştirdiği ve sektöre birçok yenilik kazandırdığın altının çizildiği açıklamada, şöyle devam edildi:

"Gerek ana hammadde girdileri olan kömür ve cevher fiyatlarının yanı sıra, diğer çok sayıda maliyet girdisinde yaşanan yüksek oranlardaki artışlar, gerekse nihai ürün fiyatlarında küresel ölçekte yaşanan düşüşlersebebiyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sektördeki karlılıklar ciddi oranda düştü. Artan korumacılık baskısı, tüketimde görülen ciddi düşüşler, ekonomideki belirsizlikler ve dövizdeki dalgalanma bu olumsuzlukları daha da körükledi. Buna rağmen şirketimiz 2019 yılında konsolide bazda 665 milyon 951 bin 770 lira FAVÖK ve 80 milyon 645 bin 302 lira dönem net karı elde etmiştir."

Verimlilik ve rekabet gücünü yükseltecek üretim ve yatırım politikası ile faaliyetlerinin sürdüğü dile getirilen açıklamada, şöyle devam edildi:

"Bu zorlu dönemde üretimlerimizi otomotiv, savunma, raylı sistemler ve makine imalat sanayi sektörlerine yönelik ithalat ile karşılanan ürünlere yönlendirerek, katma değeri yüksek ürün çeşitliliği ile aşmaya çalışıyoruz. Kapasitelerimizi her geçen gün artırıyoruz. 2019 yılında yüksek fırınlar ve çelikhane bölgelerindeki yenileme yatırımları nedeniyle üretimlerimiz 2018 seviyelerinde kaldı. Ancak bu yıl 2,5 milyon tonları aşmayı hedefliyoruz. Fiili kapasitelerimizi 3 milyon tonun üzerine taşıdık ve kuracağımız yeni bir yüksek fırınla hedeflediğimiz 3,5 milyon ton üretim kapasitesine ulaşacağız.

Yaptığımız çevre yatırımları ile her geçen gün daha yeşil bir KARDEMİR ortaya çıkıyor. Dijital dönüşüm stratejisi ile tüm süreçlerimizi yeniliyoruz. Sertifikasyon süreçlerimizi tamamlıyor, ürünlerimizi uluslararası pazarlara hazır hale getiriyoruz. İş sağlığı ve güvenliğini, çalışan mutluluğunu faaliyetlerimizin odağına alarak KARDEMİR’i sürdürülebilir başarılarla sektörde dünden daha güçlü, rekabetçi, daha çok tüm paydaşları için değer yaratan bir şirket konumuna ulaştırmak için gayret gösteriyoruz."

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2020, 12:23
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını