banner1339
x

KARDEMİR 1 yılda 200 bin demir yolu tekeri

KARDEMİR, sene 200 bin demir yolu tekeri üreteceği açıkladı.

KARDEMİR 1 yılda 200 bin demir yolu tekeri
Endüstri 40 Zirvesi

KARABÜK (AA) - Karabük Demir ve Çelik Fabrikalarının (KARDEMİR), sene 200 bin demir yolu tekeri üreteceği açıkladı.

Fabrika tarafından yayımlanan faaliyet raporunda yer alan yönetim kurulu açıklamasında, şirketin geçen sene 2 milyon 305 bin ton sıvı çelik üretimi, 2 milyon 184 bin ton nihai ürün üretimi, 2 milyon 243 bin ton nihai ürün satışı gerçekleştirdiği bildirildi.

Satış gelirlerinin 5 milyar 583 milyon liradan 6 milyar 76 milyon liraya ulaştığı kbelirtilen açıklamada, "Şirketimiz bu zorlu dönemde yüzde 11 FAVÖK marjı sağlamış ve 2019 yılı 548 milyon lira brüt karlılık, 80,6 milyon lira net karlılıkla kapatılmıştır. Bu dinamik yapı içerisinde yönetim stratejimizin temelini şirketimizi 3,5 milyon tonluk üretim hedefine ulaştıracak yatırımların tamamlanması, katma değeri yüksek ürün çeşitliliğimizle birlikte hizmet kalitesi ve verimliliklerimizin artırılması, sıkı maliyet kontrolü, çevre ve insan odaklı yaklaşımla sürdürülebilir bir büyüme oluşturacaktır." ifadeleri yer aldı.

Faaliyet raporunda yer alan açıklamada ise Türkiye'de ham çelik üretiminin geçen sene yüzde 9,6 azalarak 33,7 milyon ton seviyesinde gerçekleştiği ve Türkiye'nin küresel ham çelik üretiminde dünyada 8'inci sıradakini yerini koruduğu açıklandı.

KARDEMİR'in toplam sıvı çelik üretimini yıllık 3,5 milyon ton seviyesine çıkarmayı hedeflediği belirtilen açıklamada, şunlar yer aldı:

"KARDEMİR yaklaşık 50 bin kişinin ekonomik hayatını doğrudan etkilemekte, yeni ürünler geliştirmek ve sektördeki rekabet gücünü artırmak amacıyla faaliyetlerine devam etmektedir. Bu kapsamda, 2019 yılında ithalat ile karşılanan katma değeri yüksek yeni ürünler geliştirme çalışmalarına ağırlık verilmiştir. Şirketimiz bünyesinde özellikle ülkemizde üretimi bulunmayan otomotiv, savunma ve demir yolu sanayileri tarafından kullanılan yüksek katma değere sahip yeni ürünlerin üretimi ve geliştirilmesi için önemli adımlar atılmıştır."

Fabrikanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla ray üretimine başladığı belirtilen açıklamada, şöyle devam edildi:

"KARDEMİR çelik kollarıyla Anadolu'yu kucaklamaya devam etmektedir. KARDEMİR, sadece ülkemizin ihtiyacını karşılamakla kalmamış, son 10 yılda dünya pazarlarına yaklaşık 314 bin ton demir yolu rayı ihracatı gerçekleştirerek, ülkemize yaklaşık 240 milyon avro değerinde döviz girdisi de sağlamıştır. Şirketimiz 120 bin yük treni, 40 bin yolcu treni, 20 bin lokomotif ve 20 bin de hafif raylı sistem tekeri olmak üzere yılda 200 bin demir yolu tekeri üretecektir. Almanya, Avusturya, Polonya, Slovakya, Bulgaristan, Fransa gibi Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Orta Doğu ve Kuzey Afrika
ülkeleri, teker üretim kapasitemizin büyük bölümünün ihraç edileceği hedef pazarlarımız arasındadır."

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2020, 15:06
YORUM EKLE

CCSAN

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını