banner1322
x

Kaldırma redüktörlerine farklı serilerde çözüm

Sew Eurodrive vinçlerde kullanılan kaldırma redüktörlerine farklı serilerde çözüm sağlıyor.

Kaldırma redüktörlerine farklı serilerde çözüm
Endüstri 40 Zirvesi

Sew Eurodrive'ın teknik makalesini aşağıdan okuyabilirsiniz.

Büyük ve ağır cisimlerin kaldırılmasında insan gücünün yetmediği noktalarda kullanılan iş makinasına verilen genel isim vinçtir. Vinçler yüklere, kaldırma kancaları veya bağlantı ataçmanları ile bağlanıp bir yerden başka bir yere aktarılmasını sağlar. Kullanım alanları ve kullanıldığı sektörlere göre vinç çeşitleri farklılık gösterse de tüm vinçlerin çalışma prensipleri benzerdir.

Vinç çeşitlerini örneklendirmek gerekirse; monoray vinç, pergel vinç, tek kirişli ve çift kirişli gezer köprülü vinç, portal vinç ve kule vinçleri sayabiliriz. Bu saydığımız vinç tipleri dışında kullanım amacı-yeri ve imalat şekline göre farklı farklı isimlendirilen birçok vinç çeşidi vardır.

Motor gücünün dişli çark sistemi yani bir redüktör yardımıyla tambur üzerindeki halatın yukarı veya aşağıya hareketi vinçlerin çalışma prensibini oluşturur. Motordan alınan ilk hareket, bir kaplin bağlantısı yardımıyla redüktöre aktarılır. Redüktörde oluşan yüksek moment halatların sarıldığı tambur sistemini hareket ettirilir. Tambur üzerindeki çelik halat ve halatın ucunda bir kanca bulunur.

Vinçlerde kaldırma redüktörlerinin yanında yürütme redüktörleri de bulunur. Yürütme redüktörleri; araba yürütme redüktörü, tek kiriş veya çift kiriş gezer köprülü vinçlerde köprü yürütme redüktörü, portal vinçlerde portal yürüyüş redüktörü olarak isimlendirilir. Ayrıca kule tipi vinçlerde kule dönüş ve döner arabalı vinçlerde araba dönüşleri içinde redüktörler kullanılmaktadır.

Sew Eurodrive olarak, vinçlerde kullanılan kaldırma redüktörlerine birkaç farklı seride ürün sağlamaktayız. En yaygın kullanılan X serisi ağır hizmet redüktörlerimizin 6.3 den 450 tahvile ve 6.8 kNm den 475 kNm ye 23 farklı büyüklükte geniş bir seçim aralığı bulunmaktadır. Kompakt uygulamalar için MC serisinde 7.1 den 112 tahvile ve 8 kNm den 65kNm ye 8 farklı gövde de, ML serisinde de çelik kaynak gövdeli 5.6 dan 315 tahvile ve 180 kNm den 680 kNm ye 5 farklı büyüklükte ürün sunmaktayız. 

Makalenin devamı ST Ağır Sanayi Çözümleri'nin Temmuz ayı sayısında..

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2019, 17:47
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını