banner1339
x

İlk ürünü çeliğe dönüştürmek için gün sayıyoruz

Tosyalı Holding tarafından yapılan açıklamaya göre, Cezayir'in Oran kentinde yapımı devam eden Tosyalı Algeria kompleksinde üçüncü etap yatırımı kapsamında önemli bir tesis devreye girdi ve DRI üretim tesisindeki brülörler ilk kez ateşlendi. Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı: "Bir Türk çelik üreticisi olarak yatırımını tamamladığımız ve dünyanın en büyük DRI üretim tesisinde brülörler ateşlendi. Artık ilk ürünü alıp sıvı çeliğe dönüştürmek üzere günleri sayıyoruz" dedi.

İlk ürünü çeliğe dönüştürmek için gün sayıyoruz
Enerji Zirvesi

Tosyalı Holding, Cezayir'deki yatırımı kapsamında önemli bir tesisi daha devreye aldı.

Tosyalı Holding tarafından yapılan açıklamaya göre, Cezayir'in Oran kentinde yapımı devam eden Tosyalı Algeria kompleksinde üçüncü etap yatırımı kapsamında önemli bir tesis devreye girdi ve DRI üretim tesisindeki brülörler ilk kez ateşlendi.

Yıllık 4 milyon ton kapasiteyle çalışması planlanan tesisin pelet ve DRI tesisinden oluşan üçüncü aşamasının faaliyete geçmesi için ise kısa bir zaman kaldı.

Pelet tesisinden sağlanacak ham madde ile çelikhaneye yarı mamul üretecek olan DRI tesisi, doğal gazla çalıştığı için soğuk ve sıcak ayrıştırma sistemine sahip bulunuyor. DRI tesisi, sıcak ayrıştırma sistemiyle tamamlanmasına çok az bir zaman kalan üçüncü etap yatırımın önemli bir parçası olan çelikhaneye çelik kütük üretimi için yarı mamul üretecek.

İlk iki etabı tamamlanan tesislerde şu anda kütük, demir çubuk ve filmaşin üretimi gerçekleşiyor. İlk iki tesiste hurdadan çelik elde edilirken, üçüncü faz ile demir madeninden, cevherden çelik üretimine geçilecek.

"AFRİKA'NIN EN ÖNEMLİ DEMİR ÇELİK ÜRETİCİLERİ ARASINDA YER ALACAĞIZ"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Tosyalı Algeria'nın ardından Senegal'de de gerçekleştirecekleri yeni yatırımla Afrika'nın en önemli demir çelik üreticileri arasında yer alacaklarını belirtti.

Tosyalı Algeria'da birinci ve ikinci fazların ardından üçüncü fazın da tamamlanmasıyla ilk çelik ürünü almak için heyecanlı bir bekleyiş içinde olduklarını aktaran Tosyalı, "Bir Türk çelik üreticisi olarak yatırımını tamamladığımız ve dünyanın en büyük DRI üretim tesisinde brülörler ateşlendi. Artık ilk ürünü alıp sıvı çeliğe dönüştürmek üzere dua ediyor, günleri sayıyoruz." ifadelerini kullandı.

Tosyalı, inşaat demiri üretimine 2013'ün ikinci yarısında 1,2 milyon tonluk üretim kapasitesiyle başladıklarını anımsattı.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2018, 13:58
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını