banner1322
x

IFC'den Ford Otosan'a 150 milyon dolar tutarında kredi

Dünya Bankası Grubu üyesi olan Uluslararası Finans Kuruluşu'nun (IFC), Ford Otomotiv Sanayi AŞ'ye 150 milyon dolara tekabül edecek meblağda  avro cinsinden kredi desteği sağlayacağı açıklandı.

IFC'den Ford Otosan'a 150 milyon dolar tutarında kredi
Endüstrideara

İSTANBUL (AA) - Dünya Bankası Grubu üyesi olan Uluslararası Finans Kuruluşu'nun (IFC), Ford Otomotiv Sanayi AŞ'ye 150 milyon dolara tekabül edecek meblağda  avro cinsinden kredi desteği sağlayacağı açıklandı.

IFC tarafından konuyla ilgili olarak yapılan yazı açıklamada, bahse konu olan krediyle, Türkiye'de otomotiv endüstrisinin daha da geliştirilmesinin, modernizasyonunun, istihdam oluşturulmasının ve rekabet gücünün desteklenmesinin hedeflenidği belirtildi.

Yeni araç modellerinin piyasaya sürmesinde kullanılacak

Açıklamada, "Finansmanın tedarik zinciri bağlantıları yoluyla hem doğrudan hem de dolaylı istihdam oluşturması beklenmektedir. Ayrıca bu finansman, gelişmiş otomotiv üretkenliği ve verimliliği sayesinde Türkiye'deki otomotiv endüstrisinin rekabet gücünü ve katma değerli ihracatını artıracaktır." bilgisine yer verildi.

Ford Otosan'ın fonu, üretim kapasitesini artırmak ile elektrikli ve hibrit versiyonlar da dahil olmak üzere yeni araç modelleri piyasaya sürmek için kullanacağı bielirtilen açıklamada, "Finansman aynı zamanda Ford Otosan'ın modernizasyon ve otomasyona yatırım yaparak verimliliğini artırmasını sağlayacak." ifadesi yer aldı.

Sektörün gücü Türkiye için büyük önem arz ediyor

Açıklamada görüşlerine başvurulan IFC Türkiye Ülke Müdürü Arnaud Dupoizat, şöyle konuştu:

"Finansmanımız, Türk otomotiv endüstrisini küresel değer zincirlerindeki konumunu güvence altına alma ve daha da ilerletmenin yanı sıra Koç Şirketler Grubu üyesi olan sektörün lider oyuncularından birini destekleyecek. Bu sektörün gücü, Türkiye'nin istihdam yaratmaya ve yüksek katma değerli ürünler ihraç etmeye devam etmesi için büyük önem taşıyor."

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2020, 13:50
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını