HEDEFİ 100 MİLYON DOLARLIK SATIŞ

Vasıflı Çelik sektörünün lider şirketlerinden olan Yükselen Çelik, 2022 senesi büyüme öngörülerini 2. defa yukarı doğru revize ettiğini duyurdu. Şirket 2022 senesinde 100 milyon dolar satış gelirine ulaşarak bir önceki yıla göre %33 civarında reel büyüme kaydetmeyi hedefliyor.

HEDEFİ 100 MİLYON DOLARLIK SATIŞ
Endüstrideara

Türkiye’de vasıflı çelik sektörünün öncü markalarından birisi olan ve Kasım 2019 tarihinde halka arz olarak Borsa İstanbul nezdinde işlem görmeye başlayan Yükselen Çelik, 2022 senesi büyüme tahminlerini ikinci defa yukarı yönlü revize ettiğini duyurdu. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yer alan açıklamada, şirketin 2022 yılının ilk iki aylık döneminde tonaj bazında %70’in üzerinde reel bir büyüme ortaya koyduğu ve 2021 yılında 70 milyon dolar civarında olan satış gelirlerinin 2022 senesinde100 milyon doları bulmasının beklendiği belirtildi. 

TL CİNSİNDEN %100 ÜZERİNDE BÜYÜME 

Şirketten tarafından açıklamaya göre, 2022 sene sonu ciro beklentisi 900 milyon TL’den yukarı yönlü revize edilerek 1,5 milyar TL seviyesine çıktı. Konuya ilişkin görüşlerini paylaşan Yükselen Çelik İcra Kurulu Başkanı Barış Göktürk, “Şirketimiz 2020 yılında gerçekleşen 25 bin ton civarında yüksek katma değerli çelik satışını 2021 yılında 55 bin tona taşımayı başardı. 2022’de enflasyonist baskılar sürerken ve emtia fiyatlarında artış yaşanırken, reel büyümemizi sürdürmek istiyoruz. Ton bazında ve döviz cinsinden en az %30, TL cinsinden ise %100’ün üzerinde büyüme hedefliyoruz. Tüm planlarımızı bu yönde yapıyoruz” dedi.

“HEDFLERİMİZE ULAŞMAK İÇİN” AZİMLİ BİR ÇALIŞMA ORTAYA KOYUYORUZ”

Barış Göktürk, “Yükselen Çelik, inovatif ve katma değerli çelik gruplarında kendi alanında pazar lideri bir şirket. Halka arz öncesi %14 civarında olan pazar payımız %20 civarına ulaştı. Pazar payımızı özellikle kalıp çelikleri alanında iki yıl içinde %25’in üzerine taşımak istiyoruz. Bunu yaparken sektörün üstünde pozitif ayrışan FAVÖK ve kâr marjımızdan ödün vermek istemiyoruz. 2021 yılında net kâr marjımız %16, brüt kâr marjımız %26 civarında gerçekleşti. Bu marjlardan fazla ödün vermeden satış gelirlerimizi 100 milyon dolara taşımak için azimli bir çalışma ortaya koyuyoruz”  şeklinde konuştu. 
Artan ihracat faaliyetlerinin ABD’de kurdukları ve %100 Yükselen Çelik’in iştiraki olan Rising Steel isimli yeni şirketleriyle daha da büyüyeceğini belirten Göktürk, 2022 yılında bölgemizdeki savaş durumuna rağmen, başarılı tedarik zinciri yönetimleriyle sektörde pozitif yönde ayrışmayı 

YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını