banner1013
x

Güvensiz maden işletmelerine karşı yaptırımlar artırıldı

Cansız; bu yıl 7 bin 525 maden ruhsatının ve 10 bin 500 maden ocağının denetlendiğini dile getirdi. 1776 işletmenin ise faaliyetlerini durdurulduğunu söyledi.

Güvensiz maden işletmelerine karşı yaptırımlar artırıldı
EndüstrideAra - Haber Detay

Türkiye Madenciler Derneği (TMD) tarafından düzenlenen Uluslararası Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı ve Sergisi’nin 3’üncüsü bu yıl 1-4 Aralık tarihlerinde düzenlendi. Açılış konuşması sonrasında maden sektöründe önemli tecrübeleri bulunan uzmanların sektör hakkında bilgi aktardığı konferansa yoğun ilgi vardı. Türkiye Madenciler Derneği (TMD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Emiroğlu etkinlik plaketlerini takdim etti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız etkinlikte yaptığı açıklamada. 2018 yılında 7 bin 525 maden ruhsatı ile 10 bin 500 maden ocağını denetlediklerini belirterek denetlemede güvenliği tehdit ettiği belirlenen 776 işletmenin de faaliyetlerinin durdurulduğunu söyledi. 2023 yılında ise 14 bin sahanın nitelikli ve objektif şekilde denetlenmesinin hedeflendiğini sözlerine ekledi.

Renkler ne anlam ifade ediyor?

‘4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü kutlayan Cansız, işletme güvenliği sağlanmayan işletmelere karşı ‘sıfır tolerans’ uygulaması kapsamında birçok denetimle yaptırımı hayata geçirdiklerini söyledi. Cansız, ruhsat sahalarının daha önce 2-3 yılda bir denetlenirken artık risk büyüklüğüne bağlı olarak düzenli bir şekilde denetlendiğini ve risk gruplarının mavi, sarı ve kırmızı olarak üçe ayrıldığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 16:29
YORUM EKLE

Radyo

Krohne

Dergiler