banner1322
x

Ford ve GE'den 100 günde 50 bin ventilatör üretimi

BD'li otomotiv üreticisi Ford, tıbbi cihaz üreticisi General Electric (GE) Healthcare ile yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalarına yardımcı olmak gayesiyle önümüzdeki 100 günde 50 bin ventilatör üretimi gerçekleştireceğini açıkladı.

Ford ve GE'den 100 günde 50 bin ventilatör üretimi
Makine Zirvesi

WASHINGTON (AA) - ABD'li otomotiv üreticisi Ford, tıbbi cihaz üreticisi General Electric (GE) Healthcare ile yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalarına yardımcı olmak gayesiyle önümüzdeki 100 günde 50 bin ventilatör üretimi gerçekleştireceğini açıkladı.

Konuyla ilgili olarak firma tarafından yapılan açıklamada, Ford'un GE Healthcare iş birliğinde, Airon Corporation şirketinin ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylı ventilatör tasarımını üreteceği belirtildi.

Açıklamada, üretimin Ford'un Michigan'daki tesisinde 20 Nisan'da başlanmasının hedelendiği ve 100 gün içerisinde 50 bin ventilatörün üretiimi gerçekleştirileceği belirtildi.

Daha sonra ayda 30 bin adet ventilatör üretme kapasitesinin edinileceğinin belirtildiği açıklamada, bahse konu olan ventilatörlerin Kovid-19 hastalarının gereksinimlerine yanıt vereceği ve elektriğe ihtiyaç duymadan hava basıncıyla çalışacağı aktarıldı.

Açıklamada, nisan sonuna değin 1500, mayıs sonuna kadar 12 bin, 4 Temmuz'a kadar 50 bin ventilatör üretilmesinin planlandığı ve ABD hükümetinin 100 günde 100 bin ventilatör hedefine ulaşmasına yardımcı olunacağı nın altı çizildi.

ABD Başkanı Donald Trump da, 22 Mart tarihinde Twitter hesabından, Ford, General Motors ve Tesla'nın Kovid-19 salgınında gerekli olan ventilatör ve diğer ekipmanı üreteceğini duyurmuştu. Sonrasında ventilatör üretiminde General Motors ile anlaşmazlığa düşen Trump, Ford'a "hızlı bir şekilde ventilatör üretme" çağrısı yapmıştı.

Trump, 28 Mart'ta ise Kovid-19 ile mücadelede ventilatör ihtiyaçlarının karşılanması için çeşitli adımlar attıklarını vurgulayarak, 100 günde 100 bin ilave ventilatörün üretileceği ya da tedarik edileceğini söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2020, 11:45
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını