Etkili Bant Temizlemenin Anahtarı

Etkili Bant Temizlemenin Anahtarı

Etkili Bant Temizlemenin Anahtarı
Endüstrideara

Performans ve servis ömrünün maksimuma çıkarılması için konveyör bandı sıyırıcı gerginliği nasıl optimize edilir? İşte detaylar… 

Rutin bakım ve temizleme sırasında meydana gelen konveyöre bağlı yaralanmalar göz önüne alındığında, tehlikeleri azaltmaya ve yaralanmaları önlemeye yardımcı olmak için çeşitli teknolojileri kullanmak dökme malzeme taşıyanların yararına olacaktır. Görünürde bant sıyırıcıların ayarlanması ve döküntülerin giderilmesi gibi sıradan görevler, çalışanların sıklıkla hareketli konveyöre yakın bir yerde çalışmasını gerektirir. Hareketli konveyöre yakın mesafelerde tesadüfen bir anlık temas bile ciddi yaralanmalara neden olabilir. Ayrıca dökülme, tamburlara ve makaralara girip potansiyel yakıt temin ederek yangın riskine katkıda bulunabilir. Daha da kötüsü, kontrollü alanlarda havadaki parçacıklar patlamaya sebep olan maddeleri oluşturabilir.

Kaçak malzeme birikimi şaşırtıcı bir hızda gerçekleşebilir. Aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi, saatte sadece bir kesme şeker (yaklaşık 4 gram) kadar dökülme, bir hafta sonra yaklaşık 700 gramlık bir birikinti oluşturacaktır. Kaçak hızı dakikada 4 gram ise birikim haftada 45 kg'dan veya yılda 2 tondan fazla olacaktır. Döküntünün miktarı saatte bir kürek kadar olursa (bazı işletmelerde nadir bir durum değildir), personel her gün 225 kg'dan fazla kaçak malzemeyle uğraşmak zorunda kalabilir.

Haberin Tamamı ST Ağır Sanayi Çözümleri Dergisi'nin Ocak 2018 Sayısında

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2018, 11:24
YORUM EKLE

Biodesulf

Çizgi

Dergiler