ENERJİ MALİYETLERİNDEKİ ARTIŞLAR SEKTÖRÜ ETKİLEDİ

TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı olarak ikinci kez Fatih Yücelik seçildi. Yücel, enerjideki artışların maliyetlere de yansıdığını söyledi.

ENERJİ MALİYETLERİNDEKİ ARTIŞLAR  SEKTÖRÜ ETKİLEDİ
Endüstrideara

Çimento sektörünün çatı örgütü olan TÜRKÇİMENTO, 2021 Faaliyet Yılı 64. Genel Kurulu’nu Ankara’da gerçekleştirdi. Fatih Yücelik, TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı olarak ikinci defa seçildi. Sektörün %93’ünü temsil eden çimento üreticilerinin ye aldığı Genel kurul toplantısının açılışında bir konuşma yapan TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, “Pandemiyle başlayan süreçte özellikle enerji maliyetlerinde yaşanan artışlarla sektörümüz 2021 yılında zor günler yaşadı. Ancak 2023 yılının seçim öncesi belirsizliklerin ve pandeminin etkisinin azaldığı bir dönemin başlangıcı olması, yeni yatırımların 2022 yılının ikinci yarısından itibaren başlayacağı varsayımı iç satışlarımızın artışı konusunda bize umut veriyor” şeklinde konuştu.

TÜRKÇİMENTO’nun en önemli misyonunun, kurumun tecrübeleri ile Türkiye ekonomisinin önemli aktörü olan sektörü daima ileri taşımak olduğunu belirten Fatih Yücelik, şöyle devam etti: 
“TÜRKÇİMENTO olarak Türkiye ekonomisine ve kalkınmasına kattığımız güçle “BU ÜLKENİN TEMELİNDE BİZ VARIZ” diyoruz. Bize bu gücü vererek zorlu koşullar altında başarılı işlere imza atmamıza imkân sağlayan en büyük güç çalışanlarımız, üyelerimiz ve tüm paydaşlarımızın Birliğimize duyduğu güven oldu. Sizlerden aldığımız bu güçle yeni dönemde temel stratejilerimizi dijitalizasyon, sürdürülebilirlik ve sektörümüzün insan kaynağı gelişimi başlıkları üzerine kurgulamaya devam edeceğiz.”

ENERJİDEKİ ARTIŞLAR MALİYETLERE YANSIDI

Sektörün pandemi sürecine karşın verimli bir seneyi ardında bıraktığına dikkat çeken Fatih Yücelik, 2021 sonunda enflasyonda astronomik bir artış yaşandığını belirterek, şunları dedi:
“2020’de yüzde 14,6 olan enflasyon oranı 2021 sonunda yüzde 36’ya tırmandı. 2020 sonunda 7,44 olan USD/TL kuru 2021 sonunda 13,30’a yükseldi. Kurda ortaya çıkan bu büyük artış önce ithal girdi maliyetlerine oradan da ürünlerin satış fiyatlarına yansıdı ve enflasyonu yukarı doğru çekti. Sektörümüze bakacak olursak, biz de faaliyetlerimizi 2021 yılında zorlu koşullar altında sürdürdük. Sektörün daralma yaşadığı 2018, 2019 yılları ve 2020 yılının ilk yarısında ertelenmiş olan talep, uygun piyasa koşullarının da etkisiyle devreye girerek hem 2020 yılı ikinci yarısı hem de 2021 yılında büyüme yaşanmasına katkı sağladı.”

2021 senesinde enerji konusunun da sektörü yakından etkilediğini hatırlatan Fatih Yücelik, “Aralık ayı rakamlarına bakacak olursak petrokok fiyatları geçen senenin aynı ayına göre %529 artış gösterirken, elektrik ve ithal kömür fiyatları sırasıyla %126 ve %382 artış gösterdi. Yine 2021 yılı Aralık ayında Yerli Linyit %55 oranında artış yaşandı. Aynı dönemde dolar kuru ise 7,7 TL’den 14 TL’ye yükselerek %81’lik artış yaşadı. Bu maliyet artışları da doğal olarak sektörümüzü derinden etkiledi”  şeklinde konuştu. 

ÇİMENTO ÜRETİMİ VE İÇ SATIŞLARI %8 ARTTI

TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı olan Fatih Yücelik, Genel Kurul’daki konuşmasında 2021 senesinin 11 aylık dönemine ilişkin sektörel sonuçları da aktardı:

•    TÜRKÇİMENTO üyelerinin 2021 senesi 11 aylık dönemde hem çimento üretiminde hem de iç satışlarda, geçen seneye kıyasla yüzde 8’lik bir artış meydana geldi. 
•    Önümüzdeki dönemde, aylık bazda daralmalar yaşansa da, sene sonunu %7 civarında bir büyüme ile kapatacağımızı tahmin ediyoruz. Sektörün bu büyümeye rağmen, daralmaya başladığı 2017 sonundaki 75 milyon ton iç satış seviyesine gelmesini maalesef beklemiyoruz.
•    Sektörün %93’ünü temsil eden TÜRKÇİMENTO üyelerinin 2021 yılı 11 aylık dönemde çimento üretimi geçen yıla oranla %8,36’lık artışla 72 milyon tona çıkarken, iç satışlar %8,41 artışla 55 milyon tonu buldu. 
•    Doğu Anadolu Bölgesi dışındaki tüm bölgelerde iç satışlarda artış yaşandı. 
•    Çimento sektörünün toplam ihracat miktarı %1,9 oranında bir düşüşle 30,8 milyon ton şeklinde gerçekleşti. Bahse konu olan ihracatın 18,3 milyon tonu çimento, 12,5 milyon tonu klinkerden meydana geldi.
•    2021 senesinde çimento sektörünün toplam ihracatı ise değer bazında %12,7 oranında artarak 1 milyar 256 milyon dolara ulaştı.
•    Bu veriler ışığında Türkiye, 2021 yılında Dünyanın ikinci en büyük çimento ihracatçısı konumunda yer aldı. 

TÜRKÇİMENTO 64. Genel Kurulu’nda seçilen yeni Yönetim Kurulu şu isimlerden meydana geldi.

Birlik Üyesi Tüzel Kuruluş        Temsilcisi
LİMAK ÇİMENTO            Nihat ÖZDEMİR
OYAK ÇİMENTO FAB. A.Ş        Ali PASTONOĞLU
ÇİMSA ÇİMENTO             Burak ORHUN
AKÇANSA ÇİMENTO            M. Zeki KANADIKIRIK
ÇİMKO ÇİMENTO            Adil Sani KONUKOĞLU
NUH ÇİMENTO                K.Gökhan BOZKURT
MEDCEM ÇİMENTO            Murat KAHYA 
ÇİMENTAŞ İZMİR ÇİMENTO         M.Cenker MİRZAOĞLU
BATIÇİM ÇİMENTO            Gülant CANDAŞ
AS ÇİMENTO                 Nihat KILIÇ 
KÇS ÇİMENTO             İrem ÖKSÜZ 
AŞKALE ÇİMENTO            Fatih YÜCELİK
VOTORANTIM ÇİMENTO         Hatim Ben MOUSSA 
GÖLTAŞ ÇİMENTO            Ş. Nihan ATASAGUN
SYCS İNŞAAT                 Prof. Dr. Yasemin AÇIK
BURSA ÇİMENTO            Osman NEMLİ
SOMA ÇİMENTO             Musa KEŞAPLI 
YURT ÇİMENTO            Cem SAK
 

YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını