Endüstri 4.0’a uygun smart switch box

Gelişen trend ve konu başlıkları çerçevesinde gelişimlerini ve yatırımlarını sürdürdüklerini söyleyen SMS – Tork Marka Yöneticisi Ömer Kaya; “Bu sene SIL3 sertifikasını yerli ürettiğimiz pnömatik aktüatörlerimize aldık. Yine Ar-Ge departmanımızın geliştirdiği Endüstri 4.0’a uygun smart switch box geliştirdik” dedi.

Endüstri 4.0’a uygun smart switch box
Endüstri 40 Zirvesi

Geçtiğimiz yıl yeni bir markayı bünyesine katarak ürün gamını geliştiren SMS Tork’un bu yıl üzerine yoğunlaştıkları inovasyon çalışmalarının ve yatırımlarının detaylarını Marka Yöneticisi Ömer Kaya’'dan dinledik.

Bu yıl geliştirdiğiniz ve yatırım gerçekleştirdiğiniz güncel ürün gruplarınız neler oldu? 

Dijitalleşme ile proses endüstrisi sektöründe verimlilik, güvenlik, süreç yönetimi gibi konu başlıkları daha fazla önem kazanmaya başladı. Artık firmalar en kaliteli ürünü en hızlı şekilde üretmek istiyor. Dijitalleşmeyle süreç otomasyonu yaparak verimliliği arttırmak istiyor. Maliyetleri azaltarak birim kaynaktan en yüksek verim sağlanmak gittikçe önem kazanıyor. SMS-TORK olarak biz de trendleri yakından takip ediyoruz. Müşterilerimizi dinleyerek onlardan gelen geri bildirimlerle hep daha iyisini üretmek en büyük amacımız. Bu gelişen trend ve konu başlıkları çerçevesinde ürünlerimizde geliştirmeler yaptık. Bu sene SIL3 sertifikasını yerli ürettiğimiz pnömatik aktüatörlerimize aldık. Yine Ar-Ge departmanımızın geliştirdiği Endüstri 4.0’a uygun smart switch box geliştirdik. Bu gibi geliştirdiğimiz yeni ürünlerimiz ve inovasyonlarımız bu sene gerçekleşecek III. Proses Otomasyonu Zirvesi ve Sergisi’nde ana konu başlıklarımız olacak.

Etkinlikte hangi sektörlerden firmaların, hangi pozisyonlarında çalışan kişileri müşteri potansiyelinizi oluşturuyor, tanımlar mısınız?

Ürünlerimiz kimyadan gıdaya, arıtmaya kadar birçok sektörde kullanılarak geniş bir yelpazeye sahiptir. Akışkanı kontrol eden ürünler ürettiğimiz için akışkanın olduğu her yerde bizim ürünlerimiz kullanılabilir. Tabi bu zirvede öncelikli sektörlerimiz olarak kimya, gıda, arıtma, boya, demir çelik ve çimentoyu verebilirim.

Zirve’de yer alan standınızda sergilemeyi planladığınız ürün gruplarınızı ve uygulamalarınızı tanıyabilir miyiz?

Az öncede bahsettiğim gibi pnömatik aktüatörlerimiz için SIL3 belgesini bu sene aldık. Artık seveso kapsamına giren fabrikalarda da pnömatik aktüatörlerimiz güvenlikle kullanılabilinecek. Bu belgeyi başka ürün gruplarımız için de almayı düşünüyoruz. Örneğin geçtiğimiz yaz bünyemize katılan vana üretici firması Varnasan’ın vanaları için de SIL belgesi almak bir sonraki hedefimiz. Bu sayede tam güvenlikli proses kontrol vanalarını müşterilerimize sağlayabileceğiz. Ayrıca, yine bu sene yerli üretim ürettiğimiz elektrikli aktüatörlerimizin ATEX versiyonunu ürettik.

Buna ek olarak yine bu sene geliştirdiğimiz smart switch box en büyük yeniliklerimizden. Endüstri 4.0’a uygun olarak üretilen smart switch box ile Partial Stroke Test (PST) yapılabiliniyor. Bu sayede hattınızdaki aktüatörlerinizin sağlıklı çalışıp çalışmadığını düzenli test ederek önceden oluşabilecek hataların önüne geçebileceksiniz. Verimsizliği de bu sayede önlemiş oluyoruz. Aktüatörünüzün açma kapama sürelerini, sayısını ve basıncı gibi bilgileri ürün üzerindeki ekrandan veya kullanıcı adı ve şifrenizle girdiğiniz panel üzerinden girerek kontrol edebileceksiniz. Evinizde otururken üretiminizin işleyişini kontrol edebileceksiniz bir başka deyişle. Bu ve başka ürünlerimizle zirvede standımızla yer alıyor olacağız. 

Etkinliğin Türkiye endüstrisine katkıları açısından neler söylemek istersiniz?
Türkiye maalesef sanayi olarak global düzeyde geriden gelen bir ülke. Endüstri 4.0 devriminde doğru ve büyük adımlar atılmalı ki bu sürecin içinde bulunan oyunculardan biri olabilelim. Bunun için firmaların doğru bilinçlendirilmesi şart. Bu gibi düzenlenen zirveler ve etkinlikler de fikir alışverişini daha da arttırarak bilinçlendirmeyi sağlayacağına inanıyorum. 

Pazarın büyümesi için müşterinin doğru bilinçlendirilmesi şart. Bu konuda gördüğünüz sorunlar ve çözüm önerileriniz nedir?
Maalesef Türkiye kaliteli süreç yönetimi ve bilinci tam oturmamış durumda. Bu konuda çok eksiğimiz var. Daha çok günü kurtarmaya yönelik planlarımız var ama artık dünya değişiyor. Sanayi daha da gelişiyor. Büyük adımlar atmak ve uzun vadeli planlar yapıp, buna göre ilerlenilmesi gerek. Bu konuda bilincin artması için daha fazla seminer, eğitim ve bu tarz zirveler düzenlenmeli. Hatta bana kalırsa üniversitenin ilgili bölümleri bu zirvelere, fuarlara çağırılmalı ki öğrenciler de görsün, bilinçlensinler. Yarınımızı, geleceğimizi bugünün gençleri, çocukları inşaa edecek. Dolayısıyla okuldan gelen bir eğitim temelleri daha sağlam kurulmuş bir bilinç sağlayacaktır. Biz firma olarak birçok fuara, etkinliğe ve zirveye katılıyoruz. Kendimizi gösterip, müşterilerimizi de yaptıklarımızdan haberdar etmeye çalışıyoruz. Bu tarz organizasyonlar daha da geliştikçe ve çoğaldıkça hep birlikte gelişeceğimize inanıyorum.
 

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2019, 17:34
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını