DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLERDEN 7 AYDA 4,5 MİLYAR

- Türkiye'nin toplam ihracatından yüzde 5 pay alan sektör, ocak-temmuz döneminde en fazla ihracatı 547 milyon dolar ile Almanya'ya yaptı- Sektörün ihracatı geçen ay yüzde 6,5 arttı- İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki: - "100 milyar dolar ticaret hacmi hedefimiz olan ABD'ye ihracatımız temmuzda yüzde 13 arttı. Bu, ülkemiz ve sektörümüz adına son derece sevindirici bir gelişme"

DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLERDEN 7 AYDA 4,5 MİLYAR
Robot Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Demir ve demir dışı metaller sektörü,2020'nin ocak-temmuz döneminde 4,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirirken, Türkiye'nin toplam ihracatındaki payı ise yüzde 5 oldu.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB)trafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin toplam ihracatına aralıksız katkı veren demir ve demir dışı metaller sektörü, senenin ilk 7 ayında 4,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Türkiye'nin toplam ihracatından yüzde 5 pay alan sektör, en fazla ihracat yapan 6'ncı sanayi kolu oldu. Ocak-temmuz döneminde en fazla ihracat 547 milyon dolar ileAlmanya'ya oldu. ABD'ye ihracat ise bu dönemde yüzde 13 oranında arttı.

Sektörün temmuz ayı ihracatı ise 767,3 milyon dolar şeklinde hesaplandı. Demir ve demir dışı metaller, ihracatta geçen yılın temmuz ayına göre yüzde 6,5 artış göstererek hızla toparlanan sektörler arasında yerini aldı.

Demir ve demir dışı metaller sektörünün en çok ihracat yaptığı bölge olan AB ülkelerine ihracat, temmuz ayı itibarıyla 375,7 milyon dolar şeklinde gerçekleşti.

Aylık bazda en fazla ihracat yapılan ülkeler arasında 85,3 milyon dolar ile Almanya ilk sırada yer bulurken, Almanya'yı, 38,9 milyon dolar ile Romanya ve 37,8 milyon dolar ile Çin takip etti.

FARKLI ENSTRÜMANLARLA HIZLI AKSİYON ALINDI

Açıklamada görüşlerine başvurulan İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki ise birlik olarak ihracatın sekteye uğramaması adına farklı enstrümanlar geliştirdiklerini ve hızlıca aksiyon aldıklarını söyledi.

Organize ettikleri sanal ticaret heyetleri vasıtasıyla üyeleri pandemi döneminde yeni pazarlar ve müşteriler ile buluşturmayı sürdürdüklerini belirten Öztiryaki, şöyle devam etti:

"Aldığımız bu hızlı aksiyon, kriz dönemini fırsata çevirmemize vesile olarak fiziki ve geleneksel pazarlama yöntemleri dışında da satış yapmanın, müşteri portföyünü artırmanın mümkün olabildiğini bizlere gösterdi. Diğer yandan, 100 milyar dolar ticaret hacmi hedefimiz olan ABD'ye ihracatımız temmuzda yüzde 13 arttı. Bu, ülkemiz ve sektörümüz adına son derece sevindirici bir gelişme. Bu zor günlerde İDDMİB bünyesindeki sektörlerimizin birçoğunun hızla çalışanlarının güvenliğini ve sağlığını koruyucu tedbirlerini alarak fabrikalarında üretime ara vermeden devam ettiğini, ihracat yapmak için daha fazla efor göstererek aralıksız çalıştığını gördük. Temmuz ayı itibarıyla tüm sektörlerimiz yeni normal düzende ülkemizin geleceği için üretmeye ve ihraç etmeye devam ediyor. Her sektörden üyelerimiz ile yakın temasta ve iletişim halindeyiz. Üyelerimizden gelen bilgiler doğrultusunda, ihracat taleplerinin arttığını ve önümüzdeki birkaç ay içerisinde çoğalan ivme ile ihracatımızın artacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Sabır, sebat ve yüksek gayretlerimiz meyvelerini verecek, buna yürekten inanıyoruz.

Birlik olarak Ticaret Bakanlığımızın desteği ile düzenlediğimiz, haziran ve temmuz ayları içerisinde mutfak sektörüne yönelik Meksika, Şili, Kolombiya Heyeti kapsamında 178, metaller sektörüne yönelik Körfez Ülkeleri Heyeti kapsamında 184, yine metaller sektörüne yönelik Özbekistan-Kazakistan Heyeti kapsamında 330 ikili iş görüşmesi gerçekleştirdik. Ayrıca, Kırgızistan'ın önde gelen firmalarından Frunze ile VİP Sanal Heyetimiz kapsamında 16 Türk firmamızı buluşturduk. Ağustos ayında ise Latin Amerika ülkelerine yönelik olarak armatür, valf, musluk tesisat ekipmanları ve vana sanayi sektöründe 22 Türk firmamız, endüstriyel mutfak ekipmanları sektöründe ise 31 firmamızın katılımları ile ikili iş görüşmesi organizasyonlarımızı sürdürmekteyiz. Ekim ayında ise metaller sektörüne yönelik 14 Türk firmamızın katılımı ile Hindistan, Pakistan, Afganistan Heyetlerimizi gerçekleştireceğiz. Çok yakında ilan edeceğimiz yeni heyet organizasyonlarımızın hazırlıklarını da sürdürüyoruz."

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2020, 14:39
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını