DEMİR ÇELİK FABRİKASI İÇİN BÜYÜK İŞBİRLİĞİ

Cezayir ve Katar, ortaklığında kurulumu gerçekleştirilen Bellara Demir Çelik Fabrikasının üretim kapasitesinin genişletilmesi amacıyla hazırlanan protokol gerçekleştirilen törenle imzalandı.

DEMİR ÇELİK FABRİKASI İÇİN BÜYÜK İŞBİRLİĞİ
Endüstri 40 Zirvesi

Cezayir resmi radyosunda yer alan habere göre, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulemcid Tebbun'un Katar ziyareti kapsamında Doha'da imza töreni gerçekleştirilirdi.

Bellara Çelik Kompleksi olarak bilinen dev tesis, ülkenin doğusundaki Cicel vilayetine bağlı el-Miliye bölgesindeki yer alıyor.

Şu anki üretim kapasitesi yıllık 2 milyon ton olan fabrikanın senelik 4 milyon ton üretim yapması hedefleniyor.

Yüzde 51 hissesinin Cezayir'den Groupe İndustriel Sider ile yüzde 49 Katar'dan Qatar Steel firmalarına ait olan Bellara Demir Çelik Fabrikası 2015 senesinde 2 milyar dolar yatırımla kurulmaya başlanmış, 2017 senesinde ilk üretim aşamasına geçmişti.

Protokole imzayı Katar tarafından Qatar Steel Yönetim Kurulu Başkanı Halid bin Hamed el-Ubeydli ile Cezayir'in Doha Büyükelçisi Mustafa Buturra attı.

Protokol imza töreninde Cezayir Enerji Bakanı Muhammed Arkab ile Katar Sanayi ve Ticaret Bakanı Şeyh Muhammed bin Kasım Al Sani de yer aldı. (AA)
 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını