Çimento ve Katı Malzeme İle Üretim Yapan Endüstrilerde Bazı Sorunlar

Çimento ve Katı Malzeme İle Üretim Yapan Endüstrilerde Bazı Sorunlar
Satınalma Zirvesi

Çimento Fabrikaları ve katı malzeme ile üretim yapan endüstrilerin genel sorunlarından biri de işledikleri ham maddelerin fabrika sahasına intikalinden son ürün haline gelip ya paketlenip ya da big bag gibi büyük çuvallara doldurularak veya silobas’lara yükleyip sevk edilmesi anına kadar geçen süreçte yaşanan bazı olumsuzlukların doğurduğu sorunlardır. Bunlardan birkaçını sıralamak istersek; 

1.    Ham maddelerin yüklendiği veya depolandığı silo, bunkerler ile aktarmanın yapıldığı şutlarda yapışma ve tıkanma sorunu,

2.    Eğer bir şey taşınacak kadar kıymetliyse her aşamada ne kadar kullandığımızı ölçmek de o kadar önemlidir. Bu nedenle yapılacak tartım ölçümleri hem kaliteye, hem de verimliliğe doğrudan etki yapacaktır. Hassas ve doğru ölçüm sorunu hep yaşanmaktadır.

3.    Ham madde ve hatta üretim sırasında yarı mamul maddelerin içine karışan istenmeyen metallerin doğurduğu tahribat ve ürün kirliliği,

4.    Dökülen ve saçılan malzemelerin bulundukları çevrede oluşturduğu rahatsızlık ve bu malzemeleri toplarken kullanılan süpürge, faraş ve basınçlı havanın temizlik sırasında havaya kalkan tozun yarattığı sorunlar,

5.    Üretilen ürünün istenilen özellik ve kaliteye sahip bir ürün olmasını sağlamak için üretimin gereken aşamalarında ürünü tam temsil eden örnekler alma gerekliliğini sıralayabiliriz.

Bu tür sorunların giderilmesi bugün ulaşılan teknolojilerle mükemmele yakın oranda çözülmüştür. Şöyle ki; 

(1). Sırada anlatılan yapışma ve tıkanma sorununun çözümü için birçok sistem denenmiş ve en sonunda yapışma ve tıkanma olayını durduran ve ortadan kaldıran “YÜNEL SUPER ŞOK HAVA PATLAÇLARI” uygulaması kesin çözüm olmuştur. 

(2). Sırada belirtilen tartım ve ölçüm sorunu ise “YÜNEL KONVEYÖR BANT DEBİ KONTROL VE AYARLI DOZAJLAMA SİSTEMLERİ “ ile sorun olmaktan çıkmıştır. Çünkü bu sistemler kendi kendini kalibre etme özelliği ve ilk kalibrasyondan sonra yıllarca bant değiştirmezseniz kalibrasyon gerektirmeden çalışma özellikleri ile en zor şartlarda çalışabilmektedir. Ayrıca, her an açısı değişen bantlarda bile uygulanıp, sırasında %0,1 hassasiyetten daha iyi hassasiyet değerlerine ulaşabilen teknolojisi sayesinde problemsiz yıllarca hizmet vermektedir. 

3). Sırada anlatılan ham madde ve ürün içine karışan istenmeyen herhangi bir metalden tam anlamıyla kurtulmak mümkündür. Şöyle ki; eğer metaller demir özlü metal türünden ise uygulama yerinin durumuna göre tasarımlanacak bir manyetik devreye sahip metal separatörü sizin isteğinize cevap verecektir. Ancak demir özlü olmayan metalleri de ayıklamak istiyorsanız bunun için bu metalleri tespit edip, gerekli kontakt çıkışlarını veren bir metal detektörü kullanmanız gerekecektir. Bu konularda da, işin gerektiği şekilde manyetik devre tasarımı yapılarak üretilen “YÜNEL LANDMARK® METAL SEPARATÖRLERİ VE METAL DETEKTÖRLERİ” en büyük yardımcınız olacaktır. 

4). Sırada ise yine en büyük sorunların başında gelen dökülen ve saçılan malzemelerin yarattığı kirlilik ve bunların bulundukları yerden diğer yerlere dağılmadan, yapışmadan toplanması ve gerektiğinde üretime tekrar katılmasıdır. Bunun için tek ve gerçek çözüm ise endüstriyel vakumla toplama ve temizlik sistemleridir. Ülkemizde ve yurt dışı ülkelerde son 15 senedir başarı ile çimento fabrikaları, demir çelik endüstrileri, kömür yakan termik santrallar, madenler de dahil elliden fazla büyük endüstri kuruluşunda başarı ile ve sorunsuz olarak çalışan “YÜNEL SUPERVAC® ENDÜSTRİYEL VAKUMLA TOPLAMA TESİS VE ARAÇLARI” tüm kullanıcılarının takdirini kazanmıştır. Ülkemizde denenmiş bu patentli teknolojinin tercih oranı %90’ın üzerindedir. 

(5). Sırada söz konusu olan ise, üretim sonunda varılmak istenilen kalitede ürünü elde edebilmek için gerek ham maddenin gerekse, yarı mamul ve mamul maddenin fiziksel ve kimyasal yapısının bilinmesi ve kontrol altında tutulması sorunudur. Bunun için akış içinden o sıradaki ürünün durumunu tam temsil eden numuneyi dünya ve Avrupa standartlarına uygun teknikle alabilmek gerekir. Bu konuda da uzman kuruluş M&W DANİMARKA Firmasıyla iş ortaklığı yapmış olan YÜNEL ELEKTROMEKANİK LTD. tarafından ortak imalat programı ile üretilen “TAM OTOMATİK NUMUNE ALMA SİSTEMLERİ” istenilen çözümü sağlamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 16:11
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler