Çimento Santrallerinde Isı Geri Kazanımı ile Öne Çıkıyor

Direkt ısı değişimi sistemi ile basınçlı su devresi üzerinden ısıyı geri kazanmak gibi enerji alanındaki verimliliği geliştirmek amacıyla büyük çimento grupları Turboden’i ısı geri kazanımı için de ORC sistem tedarikçisi olarak çalışmaya devam ediyor.

Çimento Santrallerinde Isı Geri Kazanımı ile Öne Çıkıyor
Endüstrideara

ORC teknolojisi nedir? Sistem, suyun olmadığı zamanlarda buhar teknolojisine göre daha yüksek performans sağlayan, maliyet kısmında ise uygun kolaylıklar sağlayan bir çözümdür.

TURBODEN’İN ÇİMENTO ALANINDA SÖZLEŞME İMZALAMA ŞANSI BULDUĞU PROJELER

Türkiye: CTP Team S.r.l., Sanko Grup bünyesinde yer alan Çimko Çimento Narlı'nın üretim tesisinden salınan egzoz gazın ısısını geri kazanmak hedefiyle, CTN Makina Mühendislik İnşaat Çelik Konstrüksiyon Otomasyon şirketi 7 MWe gücüne sahip ORC sistemi için Turboden ile anlaştı. Sözleşmeye göre ORC sisteminde, su tüketmeyen ve işletim maliyetlerinde uygunluk sunan hava soğutmalı kondenser (ACC) bulunacak.

İsviçre: CadCime SA and Holcim Suisse Eclepens (Lafarge Holcim Group) ise kullandığı bölgesel ısıtma sisteminin işlevselliği üzerinden ısı geri kazanımı yapmak için Turboden ORC teknolojisini seçti. 1.3 MWe gücünde hava soğutmalı kondenserli (ACC) santral siparişi veren firma, dünyanın en büyük çimento şirketlerinden biri olan Lafarge Holcim, Cadcime üzerinden üçüncü Turboden ORC santralini temin etmiş olmasını sağlayacak.

İtalya: Cementi Rossi isimli şirket, 2 MWe gücündeki direkt ısı değişimli ısı geri kazanımı santralini 2018 yılının ikinci çeyreğinde çalışmalara başlatacak. Ateş almayan akışkan malzemesine sahip direkt ısı değişimi sistemi ile Turboden enerji performansında yükseliş, egzoz gazların kullanımında optimizasyon, aracı termal yağ (veya basınçlı su) kullanılmaması sebebi ile basileştirilmiş santral yani maliyetlerde azalma sağlıyor.

Çimento, cam, demir işçiliği, petrokimya vb. alanlarda enerji tüketimi yapan pazarlarda atık ısıyı geri kazanarak faydalı elektrik enerjisine dönüştürme hedefinde bulunan proje, bu sebepler için yepyeni çözüm alternatifleri sunma amaçlı “Horizon 2020” çerçevesinde Avrupa Komisyonu tarafından ödüle layık görülmüştür.

İtalyan kökenli bir şirket olan Turboden, aynı zamanda Mitsubishi Heavy Industries bünyesinde yer alıyor. Organic Rankine Cycle (ORC) türbinlerinin tasarımı, üretimi ve satış sonrası çalışmalarıyla sektörde adını duyuran firma; türbinler, elektrik ve termik güç üretmek için biyokütle, jeotermal ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir kaynaklardan ve endüstriyel proseslerden, atık yakma tesislerinden, motorlardan veya gaz türbinlerinden gelen atık ısıyı kullanıyor. 40 ülkede 355'i aşkın tesisi bulunan Turboden, 200 kWe'den 20 MWe'ye kadar turbo jenaratörler sunuyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2019, 11:10
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını