CENGİZ HOLDİNG AZERBAYCAN'DAKİ ÜÇ BÖLGEDE MADEN ARAYACAK

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Azerbaycan’da düzenlenen törenle Qaşqaçay, Elbeydaş ve Ağduzdağ bölgelerinde bakır ve altın madeni arama ve işletme yetkisini Azerbaycanlı bakanlardan aldı.

CENGİZ HOLDİNG AZERBAYCAN'DAKİ ÜÇ BÖLGEDE MADEN ARAYACAK
Endüstrideara

Türkiye’de dev projelere imza atan Cengiz Holding, yurt dışı yatırımlarına bir yenisini ekleyerek, Azerbaycan’daki üç bölgede maden arama çalışmalarına başlayacak. Qaşqaçay ve Elbeydaş’ta bakır, Ağduzdağ’da ise altın madeni arama faaliyetleri yürütecek olan Cengiz Holding, sondaj faaliyetleri ile tespit edeceği yeraltı zenginliklerini Azerbaycan ekonomisine kazandırırken, bölgesel istihdama da önemli katkıda bulunacak. Bakü’de düzenlenen törende maden arama ve işletme yetkisi Cengiz Holding’e verilirken törene, Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikail Cabbarov ile Azerbaycan Cumhuriyeti Ekoloji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Muhtar Babayev de katıldı.

‘TECRÜBEMİZİ AZERBAYCAN’A TAŞIYACAĞIZ’

Törende bir konuşma yapan Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz sözlerine geçtiğimiz yıl 27 Eylül’de işgale karşı başlayan ve Azerbaycan’ın zaferiyle sonuçlanan savaşta canlarını feda eden şehitlere Allah’tan rahmet dileyerek başladı. Modern Azerbaycan’ın kurucusu Haydar Aliyev’in sözlerini anımsatan Cengiz, “Tek millet, iki devlet” anlayışıyla Azerbaycan’ın ekonomisine güç katmak için çalışacaklarını ifade etti. Cengiz, şöyle devam etti: “Türkiye’de Eti Bakır ve Eti Alüminyum’a ait üç ayrı üretim tesisi ve madenlerimizle, ülkemizin madencilik alanında en büyük şirketlerinden biriyiz. Yılda 100.000 ton katot bakır, 80.000 ton alüminyum, 2.500 ton kobalt üretiyoruz. İki tesisimiz de madenden son ürüne kadar üretim yapan kendi alanlarındaki tek tesis olma özelliği taşıyor. 17 yıldır son teknolojileri kullanarak, en verimli şekilde madencilik alanında üretimimizi sürdürüyoruz. Şimdi bu tecrübemizi kardeş Azerbaycan’a aktarmak en büyük dileğimiz.”  

Arama faaliyetlerine başlanacak üç madenin ikisinin Karabağ’da olmasının da kendileri açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Cengiz, “Savaştan çıkmış bu bölgelerin gelişimine katkıda bulunma hedefi, bizim için büyük motivasyon kaynağı olacak. Sondaj çalışmalarının olumlu sonuçlanması durumunda yapacağımız yeni yatırımla Azerbaycan ekonomisine ve istihdamına katkı sağlarken iki ülkenin sarsılmaz birlikteliğini de perçinlemiş olacağız” diye konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2021, 08:31
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını