banner1322
x

"ÇELİK ÜRETİMİNDE AVRUPA'DA BİRİNCİ, DÜNYADA YEDİNCİYİZ"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin bugün 40 milyon ton çelik üretimiyle Avrupa’da birinci, dünyada yedinci sırada olduğunu belirtti.

"ÇELİK ÜRETİMİNDE AVRUPA'DA BİRİNCİ, DÜNYADA YEDİNCİYİZ"
Endüstrideara

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Olağan Genel Kurulu’nun açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin bugün 40 milyon ton çelik üretimiyle Avrupa’da birinci, dünyada yedinci sırada olduğunu ifade etti.

"TÇÜD İLE YOL ARKADAŞLIĞI YAPIYORUZ"

Bakan Varank'ın iştirakiyle gerçekleştirilen TÇÜD Olağan Genel Kurulu’nda Başkan Fuat Tosyalı, Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Hasan Çolakoğlu, Genel Sekreteri Dr. Mehmet Veysel Yayan da birer konuşma gerçekleştirdi.

Varank konuşmasında, derneğin 50 yılı aşkın deneyimiyle sektörün yanı sıra Türk sanayisinin bütünü için önemli bir yere sahip olduğunu dile getirdi. Bakanlık olarak sektörle ilgili gelişmelerde derneğin kapısını çaldıklarını, üyeleriyle istişare ettiklerini, onlarla adeta yol arkadaşlığı yaptıklarını aktaran Varank, "Demir-çelik sektörü, elbette bütüncül ve kapsayıcı bakış açısıyla ele alınması gereken bir alan. Çünkü demir çelik dediğimizde aslında otomotivden inşaata, kimyadan enerjiye, raylı sistemlere kadar birçok sektörün ana girdisinden bahsediyoruz." dedi.

"TÜRK ÇELİK SEKTÖRÜ BİR TARİH YAZDI"

Sektördeki her bir atılım ve yaşanan gelişmenin Türkiye sanayisinin A'dan Z'ye tümünü direkt olarak etkilediğini söyleyen Bakan Varank, ulusal ve uluslararası platformlarda Türk sanayisinin başarılarına örnek olarak demir-çelik sektörünü gösterdiğini anlattı.

Pandemiden savaşa, ihracat kotalarından korumacı politikalara küresel çelik sektörünün gün geçtikçe daraldığı bir ortamda Türk çelik sektörünün adeta bir tarih yazdığının altını çizen Varank, şu bilgileri paylaştı:

"22 MİLYON TON ÇELİK İHRACATIYLA 6'NCI SIRADAYIZ"

"Türkiye bugün 40 milyon ton çelik üretimiyle Avrupa’da 1’inci, dünyada 7’nci sırada bulunuyor. Kapasite kullanım oranı yüzde 76 seviyelerine gelmiş durumda. Dış satımda ise, 25 milyar dolar değerindeki 22 milyon ton çelik ihracatıyla dünyada 6’ncı sırada konumlanıyor. Söz konusu rakam, toplam dış satımın da yaklaşık yüzde 12’si anlamına geliyor." 

"GLOBAL ÜS HALİNE GETİRMEK İÇİN RAKAMLARI YÜKSELTMEK ZORUNDAYIZ"

Başarıları dolayısıyla dernek üyelerini, tüm Türk demir çelik sanayicilerini, bu sektörde çalışan 55 bin emekçiyi tebrik eden Varank, "Türkiye’yi yatırımda, üretimde ve ihracatta global bir üs haline getireceğiz diyorsak, bu rakamları elbette daha da yukarı çıkarmak mecburiyetindeyiz. Bu elbette kolay değil. Tedarik zincirindeki kırılmaların, sosyal, siyasi ve ekonomik krizlerin tüm dünyayı, tüm sektörleri ciddi manada etkilediğinin farkındayız. Özellikle kırılgan ve olağandışı ham madde fiyatlamaları, hepimizin malumu." şeklinde konuştu.

Varank, Avrupa’nın en büyük çelik üreticisi olmanın yetmediğini, ürünleri daha vasıflı hale getirmeleri gerektiğine dikkat çekerek, silisli sac yatırımı yapılması için Fuat Tosyalı'nın kendisine söz verdiğini, bu tür demir-çelik sektörünün girmesi gereken başka alanlar da olduğunu dile getirdi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2022, 07:54
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını