banner1322
x

BURSA'DAN 35 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLİYOR

Bursa'da bulunan bir firma, 2011 yılından beri üretimini gerçekleştirdiği yerli elektrikli golf ve hizmet araçlarını tam 35 ülkeye ihraç ediyor.

BURSA'DAN 35 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLİYOR
Endüstri 40 Zirvesi

BURSA (AA) - Bursa'da uzun seneler otomotiv sektöründe faaliyette bulunan bir firma, 2011 yılından beri üretimini gerçekleştirdiği yerli elektrikli golf ve hizmet araçlarını tam 35 ülkeye ihraç ediyor.

Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikada üretimi yapılan araçlar yurt içinde de bazı kurum ve kuruluşlar ile havaalanları ve hastanelerde kullanılıyor.

İki kişilikten başlayan ve 8 kişilik personel taşıma araçlarına kadar değişiklik gösteren hizmet araçları, müşteri isteklerine uygun olarak dizayn edilebiliyor.

Türkiye'de alanındaki pazarın yüzde 65'ini elinde bulunduran firma, üretiminin yarısını başta Avrupa ve Orta Doğu ülkeleri ile ABD'ye gönderiyor.

PILOTCAR Genel Müdürü olan Şükrü Özkılıç, konuyla ilgili olarak basın mensupalarına yapmış olduğuaçıklamada, üretim serüvenlerinin 1963 senesinde başladığını belirtti.

Aynı adı taşıyan dedesi ülkenin ilk pilotlarından olduğu için firmanın isminde pilot ifadesinin yer aldığını söyleyen Özkılıç, "Dedem Türkiye'nin ilk otobüs karoseri imalatçılarından ve ilk fonksiyonel şoför koltuğunu üreten kişi. Biz de üçüncü nesil olarak Türkiye'de ilk elektrikli golf ve hizmet araçlarını üretiyoruz. Bu işe ilk başladığımızda elektrikli golf aracı üretmek üzere kendimizi konumlandırdık fakat piyasadaki ihtiyaçlar ve durum değerlendirmesi neticesinde bu işin daha çok hizmet araçları tarafına kaydırmamız gerektiğini düşündük." işeklinde konuştu.

ÖNCELİK AVRUPA, ORTADOĞU VE ABD

Şu anda toplam 35 ülkeye dış satım yaptıklarına dikkat çeken Özkılıç, şöyle konuştu::

"İki yıl önce ABD'de bir üretim tesisi kurduk. Orada montajladığımız araçlarla ABD'nin iç pazarına da elektrikli golf ve hizmet aracı satmaya başladık. Biz bu işe girmeden önce Türkiye'deki pazar tamamen yabancı oyuncuların elindeydi. Biz pazara girdikten sonra Türkiye pazarındaki payımızın yüzde 65 olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Üretimimizin yarısı ihraç ediliyor ancak hedefimiz bunu yüzde 70-80 bandına taşımak. Türkiye büyük bir pazar ancak dünya daha büyük pazar. Avrupa ve Orta Doğu ülkeleri ile ABD öncelikli pazarlarımız."

Ürettikleri araçların güçlü motor ve altyapıya sahip olduğunu aktaran Özkılıç, bu sayede yabancı rakiplerin birkaç adım önüne geçmeyi başardıklarını söyledi.

Her türlü parçanın en kalitelisi ve en yüksek performanslısını kullanmaya çalıştıklarına vurgulayan Özkılıç, "Biz aslında ucuz araç değil kaliteli ve ulaşılır bir araç yapmak peşindeyiz. Bunu da şimdiye kadar ciddi oranda başardığımızı düşünüyoruz. Araçlardaki yerlilik oranımız yüzde 82. Bu ciddi bir oran. Biz bu serüvene yüzde 60 yerlilik oranıyla başlamıştık. Her geçen gün yerlilik oranını artırmaya devam ediyoruz." şeklinde konuştu..

Özkılıç, araçlarda kurşun asit ve lityum pil paketleri kullandıklarını söyledi.

Türkiye'de yüzlerce kuruluşun yanı sıra otel, marina, liman, üniversite ve özel alanlarda da araçlarının yaygın bir şekilde hizmet verdiğini ibelirten Özkılıç, "Araçlarımızın çizimi, tasarımı, seri üretime alınması ve üretilmesinde tamamen kendi bünyemizde çözümler üretiyoruz. Tamamen Türk mühendislerimiz ve Türk çalışanlarımızla aslında gerçekten yerli bir iş yapıyoruz. Bu anlamda da gururluyuz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2020, 12:41
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını