BRENT PETROL FİYATLARINDA ARTIŞ SÜRÜYOR

Brent petrolün varil fiyatı, küresel piyasalarda 129,85 dolardan işlem görüyor.

BRENT PETROL FİYATLARINDA ARTIŞ SÜRÜYOR
Endüstri 40 Zirvesi

Cuma günü 118,98 dolara kadar çıkan Brent petrolün varil fiyatı, günü 118,11 seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.28 itibarıyla kapanışa göre yüzde 9,94 artışla 129,85 dolara ulaştı. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 126,13 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, Batı ülkelerinin Rusya'ya y karşı yaptırımları, Rusya'dan gelecek olası karşı yaptırımların arz tedarikini sekteye uğratacağı endişeleri ve ABD ile Avrupalı ülkelerin Rusya'dan petrol ithalatını durdurmayı tartıştıklarına dair haberler etkili oldu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün Amerikan NBC kanalında yayımlanan "Meet the Press" programında enerji fiyatlarının arttığı günlerde Rusya'dan petrol ithalatının yasaklanmasını ele aldıklarını dile getirdi.

Blinken, "Rusya'nın ülkelerimize petrol satışını yasaklamayı Avrupalı ortaklarımızla aktif bir şekilde tartışıyoruz. Ancak aynı zamanda küresel petrol arzını istikrarlı şekilde sürdürme konusunu da görüşüyoruz." şeklinde konuştu.

ABD ve Avrupa ülkelerinin Rus petrolüne ambargo uygulamaya hazırladığıyla ilgili haberlerden sonra Brent petrolün varil fiyatı 130,89 dolara, WTI ham petrolün varil fiyatı da 130,33 dolara kadar yükselerek Temmuz 2008'den beri en yüksek seviyeye ulaştı.

Oxford Enerji Araştırmaları Enstitüsünün geçtiğimiz hafta yayımlanan raporunda, ABD'nin ve Avrupa ülkelerinin Rusya'ya karşı açıkladığı ekonomik yaptırımlar sonrası Rus ham petrol ihracatının tamamen kesilmesi halinde Brent petrolün varil fiyatının 130 dolara çıkabileceği bilgisi yer almıştı.

 LİBYA’DAKİ ÜRETİMDE AKSAMA

Libya Ulusal Petrol Kurumu, aralarında ülkenin en büyük petrol sahası olan Şerara'nın da bulunduğu 2 petrol sahasında "mücbir sebep"le üretimin durdurulduğunu duyurdu.

Kurumdan yapılmış olan yazılı açıklamaya göre, Muhammed el-Beşir el-Karac liderliğindeki silahlı bir grup 4 Mart tarihinde, ülkenin doğusundaki Şerara ve El-Fil petrol sahalarındaki ham petrol vanalarını kapattı.

Açıklamada, vanaların kapatılması sebebiyle günlük 330 bin varil kesinti yaşandığı ve yaklaşık 160 milyon dinar (34,8 milyon dolar) zarar edildiği beilrtildi.

Kurumun Başkanı olan Mustafa Sanallah da aynı silahlı grubun petrol fiyatlarının yükselişiyle eş zamanlı olarak 2014-2016 yıllarında da petrol söyledi.

Brent petrolde teknik olarak 130,67 ile 132,31 dolar aralığının direnç, 129,03 ile 127,39 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiyor. (AA)
 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını