BAŞATLI MAKİNA YATIRIMIYLA ÜRETİM KAPASİTESİNİ ARTIRDI

Başatlı, PET Geri Dönüşüm Tesisi’nde optik ayıklama makinalarına yaptığı teknoloji yatırımı sayesinde hem PET çapak ürün kalitesini hem de üretim kapasitesini arttırdı. 

BAŞATLI MAKİNA YATIRIMIYLA ÜRETİM KAPASİTESİNİ ARTIRDI
Endüstrideara

Kayseri’de 1953 yılında kurulan Başatlı, Kocaeli’nde kurulu tesisinde “Sıfır Atık Politikası” ilkesi ile PET ve plastik ambalaj malzemeleri son teknolojiyi kullanılarak geri dönüştürüyor. Şeffaf, yeşil ve mix PET çapakları üreten Başatlı, 2019 yılından bu yana TOMRA optik ayıklama makinaları ile operasyonlarını sürdürüyor.

PET Geri Dönüşüm alanında yatırımlarını arttıran Başatlı, yeniden yapılandırdığı tesisi için ek olarak bir adet TOMRA AUTOSORT® şişe ayıklama ve iki adet INNOSORT FLAKE çapak ayıklama makinasının alımını gerçekleştirdi. Yeni makinalarının kurulumu ardından bu yılın başında aktif olarak çalışmaya başlayan tesiste, PET çapak üretim kapasitesinin ve ürün kalitesinin arttırılması hedefleniyor. 

YENİ 3 MAKİNA YATIRIMI 

Başatlı, 14 bin metrekare açık ve 10 bin metrekare kapalı alana sahip tesisinde şişe ayırma bölümünde 3 adet AUTOSORT, çapak ayıklama bölümünde 2 adet TOMRA AUTOSORT® FLAKE olmak üzere toplam beş TOMRA optik ayıklama makinasının avantajları ile faaliyetlerine devam ediyordu. Yeni tesis yapılandırması ile kapasite artırımına giden Başatlı, ek olarak TOMRA AUTOSORT® ve iki adet INNOSORT FLAKE makinalarını da teslim aldı.  

Yeni tesis yatırımları ile ilgili açıklamada bulunan Başatlı Fabrika Müdürü Ömer Faruk İbrahimağaoğlu; “Başatlı olarak Metal Profil ve PET Geri Dönüşüm operasyonlarımızı aynı tesisi içinde sürdürüyorduk. Yeni yatırımlarımız ve yapılandırmamız doğrultusunda aynı kompleks içinde yeni bir ek tesis ile PET Geri Dönüşüm faaliyetlerimizi geliştiriyoruz. Böylece sektörün en önemli konularından olan şişeden şişeye uygun PET granül üretimi için altyapımızı da hazırlamış olduk. Mevcut 5 adet TOMRA optik ayıklama makinamız ile yeni alımını gerçekleştirdiğimiz 3 TOMRA ünitemizi, yeni PET Geri Dönüşüm tesisimizde konumlandırdık. 2022 yılı başından itibaren bu tesisimiz, aktif olarak üretime başladı” diye belirtti. 

Ömer Faruk İbrahimağaoğlu; “TOMRA makinalarımızdan performans ve verimliliğinden oldukça memnunuz. İlk defa alımını gerçekleştirdiğimiz TOMRA INNOSORT FLAKE makinalarımızı, mevcut TOMRA AUTOSORT FLAKE ayıklama ünitelerimizi kapasite olarak desteklemek, özellikle renkli ve opak malzemelere odaklanmak üzere tercih ettik. Bu makinaları iki hattımıza INNOSORT FLAKE ve AUTOSORT FLAKE şeklinde dizilim gerçekleştirdik” şeklinde ekledi. 

TÜRKİYE’DE GERİ DÖNÜŞÜME YATIRIM ZAMANI 

Son yıllarda Türkiye’de geri dönüşüm sektörünün yükseliş dönemi yaşadığını belirten Ömer Faruk İbrahimağaoğlu; “Pandemi döneminde dünyamızı ve çevremizi korumanın önemi daha fazla anlaşıldı ve bu da özellikle geri dönüşüm konusunda duyarlılığın artmasına sebep oldu. Depozito sistemi ile birlikte de geri dönüşüm için tüm bireyler sorumluluk almaya yönleneceğini düşünüyoruz. Bu yönelim, piyasadaki dinamikleri derinden etkileyecek ve geri dönüştürülmüş malzeme kalitelerinin yükselmesine sebep olacak.  Bu değişim ve dönüşüme ayak uyduran firmalar ise yüksek bir ivme ile ilerleyecek. Başatlı olarak bu gelişimleri de göz önünde bulundurarak TOMRA makinalarına yaptığımız yeni yatırımlarımız ile bu yıl kapasitemizi iki katına çıkartıyoruz. Bu nedenle özellikle çapak ayıklama tarafında mevcut iki makinamıza iki adet TOMRA INNOSORT FLAKE ayıklama makinası ilave etme kararı aldık” dedi. 

PET ÇAPAKLARIN YÜZDE 80’İ İHRAÇ EDİLİYOR

Başatlı tesislerinde geri dönüştürülen PET çapakların yaklaşık yüzde 80’i ihraç ediliyor ve ihraç edildiği ülkelerde genellikle levha üretiminde ve yüksek kaliteli geri dönüşüm PET çapak kullanılan üretimlerde değerlendiriliyor. Yıllık 30.000 ton üretim kapasitesine sahip Başatlı, 2,5 ton/saat üretim kapasitesinden 5 ton/saat PET çapak üretimine gelişimi hedefliyor.  

ÜRETİM SÜRECİ NASIL GERÇEKLEŞTİYOR?

Üretim süreçleri ile ilgili bilgi veren Ömer Faruk İbrahimağaoğlu; “Tesisimizde gerek yurtiçi ve gerekse yurtdışından temin ettiğimiz balyalarımız açılıyor ve hatta dozajlanıyor. Öncelikle içerisindeki yabancı malzemeler ayıklanıyor. Sonrasında şişeler üzerindeki etiketler alınıp bir ön yıkama işleminden geçiriliyor. Ön yıkama sonrası şişeler, TOMRA optik ayıklama makinalarından geçirilerek şişe formunda renklerine ve cinslerine göre ayıklanıyor. Kırma yıkama hattında istenilen kaliteye ulaştırıldıktan sonra belli işlemlerden geçerek çapak formunu alıyor. Çapak formunu alan PET şişeler, önce TOMRA INNOSORT FLAKE daha sonra TOMRA AUTOSORT FLAKE çapak ayıklama makinalarından geçerek içerisinde en son kalan renk, polimer ve metal safsızlıklar ayıklanarak en yüksek kalitede hammadde olarak satışa hazır hale getiriliyor” şeklinde açıkladı. 

TOMRA makinalarının çok hızlı bir şekilde yüksek kapasitede yüksek kaliteli ürüne ulaşılmasını sağladığını belirten İbrahimağaoğlu; “TOMRA’nın optik ayıklama makinalarını kullanarak atık plastiklerden en iyi hammaddeyi üretebiliyoruz. PET çapaklarımızın ihracat hacmindeki talepleri göz önünde bulundurarak kalite ve kalite kontrolde çok hassas bir üretim sürecini yönetiyoruz. TOMRA makinaları ile yüzde 99’luk saflık sağlayabildiğimiz için bu gelişmiş ayıklama çözümlerini tercih ediyoruz. Daha yüksek kapasite, daha yüksek verimlilik ve daha düşük kayıp oranları elde etmek üzere sensör tabanlı ayıklama performansımızı sürekli geliştirmeye odaklanıyoruz” dedi. 
 

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2022, 17:57
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını