Askeri medikal sektör liderleri sanal fuarda bir araya geldi

Tüm dünya koronavirüs salgınıyla mücadeleye devam ederken, 16 ülkeden askeri medikal sektör liderleri online gerçekleştirilen Military Medical Webex Fuarı'nda bir araya geldi.

Askeri medikal sektör liderleri sanal fuarda bir araya geldi
Endüstrideara

ANKARA (AA) - Tüm dünya yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadeleye devam ederken, 16 ülkeden askeri medikal sektör liderleri online gerçekleştirilen Military Medical Webex Fuarı'nda bir araya geldi.

Askeri tıp sektörünün liderleri ve dünya ordularının askeri tedarik ofislerini buluşturan Military Medical Webex'in ana gündemini, Kovid-19 salgınının uluslararası askeri sistemler üzerindeki etkisi, medikal tedarik zincirlerinin son durumu, salgınla mücadele sürecinde ülkelerin askeri medikal ihtiyaçları ve mücadele kapsamında alınan önlemler oluşturuyor. Online fuarın ilk gününde, 16 ülkenin askeri heyetleri, 60 firma ile 104 görüşme yaptı

Virüs savaşlarının dünya gündemine girmesiyle ilgi uyandıran askeri medikal sektörü, Kovid-19'un etkileriyle daha da önem kazanıyor. Türkiye, Kovid-19 sürecini yönetmedeki başarısı, bu dönemde hızlı ve kritik kararlar alarak yerli-milli medikal ve yan ürünleri geliştirmesiyle dünyada adından sıkça söz ettiriyor. Türkiye'nin bu başarısından yola çıkılarak düzenlenen Military Medical Webex Fuarı, online fuarcılığın bir örneği olmanın yanında, dünyanın ilk askeri tıp ürünleri fuarı olma özelliğine sahip.

Etkinlik, Kosova Savunma Bakanlığı Tıbbi Sorunlar Daire Başkanı Albay Dr. Xhevdet Tahiraj ve Military Medical Web Exhibition Genel Müdürü Hakan Kurt'un konuşmacı olarak katıldığı "Biyo Savunma Tehditleri ve Başarı Öyküleri" oturumuyla başladı.

Hakan Kurt, Haçlı Seferleri sırasında birçok askerin veba sebebiyle öldüğünü, büyük can kayıplarına sebep olan kara vebanın tüm Avrupa'da askeri ve siyasi olarak feodal sistemin sonunu getirdiğini belirtti.

50 milyondan fazla insanın ölümüne ve 500 milyon insanın enfekte olmasına yol açan İspanyol gribinin hemen arkasından Dünya Sağlık Örgütünün kurulduğunu anımsatan Kurt, "Örneklerden anlaşılacağı üzere dünya üzerindeki biyolojik salgınlar askeri ve siyasi sistemlerin kolayca değişmesine neden olur. Savaşlar başlatmış, sistemler değiştirmiş bu salgınlar mevcut yönetim sistemlerinin de değişmesine sebep olmuştur." şeklinde konuştu.

Fuar programı hakkında bilgi veren Kurt, 2 gün boyunca katılımcı firmalar ve askeri heyetler arasında ikili görüşmelerin gerçekleştirileceğinin bildirdi. Kurt, ABD'den Bangladeş'e, Kolombiya'dan Pakistan'a, İngiltere'den Kosova'ya, Bosna'dan Afganistan'a kadar geniş yelpazede bir katılım olduğunu belirterek, firmalar ve heyetler arasındaki görüşmeler sırasında Kovid-19 salgının etkisinin de değerlendirileceğini dile getirdi.

Albay Dr. Xhevdet Tahiraj da konuşmasında webinar oturumlarının yeni bilgilere ulaşma ve yeni deneyimleri paylaşma noktasında önem taşıdığını söyledi. Tahiraj, "Hepimiz görünmez bir düşmanla mücadele etmekteyiz. Başka ülkelerin mücadelelerini dinlemek bu anlamda çok kıymetli." dedi.

Bu noktada ortaya çıkacak kavramsal yaklaşımın benzeri bir durumla nasıl baş edilebileceğine hazırlık açısından önemli olduğunu belirten Tahiraj, salgınla mücadelede başarı olarak addedilen noktaların en başında, teknik anlamda ve yapılan mücadele nezdinde yayılımın azaltılmasının geldiğini söyledi. Tahiraj, "Daha az vaka ve daha az temas için çok büyük çabalar kaydedildi. Vatandaşlar, kurumlar ve bakanlıklar eş güdüm içinde hareket etti." değerlendirmesinde bulundu.

Webex sayesinde bu alandaki teknolojileri ve şirketleri tanıyıp, belirli mekanizmalarla birlikte herhangi bir biyolojik saldırı halinde nasıl savunmaya geçileceğinin kaynaklarının görüleceğini dile getiren Tahiraj, toplantının gelecekteki müdahaleler noktasında çok önemli olduğunu bildirdi.

Tahiraj, Kovid-19'un ortak deneyim olduğuna işaret ederek, herkesin tek bir vücut halinde hareket ettiğini, virüsün yayılımını birlik içinde engellemeye çabaladığını söyledi. Salgına hazırlıklı olmanın önemine değinen Tahiraj, önlemlerin, planlamaların ve önleyici faaliyetlerin birlikte yürütülmesi gerektiğini aktardı.

Ürünlerini sergilemek isteyenler için farklı toplantı ve sergileme paket seçenekleri sunan Military Medical Webex'te, fuarın katılımcı sayısı 1000 kişiyle sınırlandırıldı. Dünyanın birçok ordusunun askeri tedarik ofislerinin yeni nesil askeri medikal satın almalarının ilk kararını bu fuarda vermesi planlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2020, 12:19
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını