ASELSAN'ın cirosu rekor seviyelere ulaştı

ASELSAN'ın son senelerdeki güçlü ciro artış trendi 2019 yılında da sürdü.

ASELSAN'ın cirosu rekor seviyelere ulaştı
Endüstrideara

ANKARA (AA) - ASELSAN, bu sene cirosunun hem Türk lirası hem dolar bazında rekor seviyelere ulaştığını açıklandı.

ASELSAN'dan yapılan açıklamada, şirketin 44 senedir büyümeyi sürdürdüğünün altı çizildi.

Açıklamada, üretimden Ar-Ge'ye ve ihracata kadar yürütülen çalışmalara dikkat çekilerek, "Son yıllardaki güçlü ciro artış trendi 2019'da da devam etti. Türk savunma sanayisinde yerlileştirme ve millileştirmenin öncülerinden olan ASELSAN, sektördeki yerlilik oranının artışına paralel olarak büyümesini ivmelendirerek devam ettiriyor. Şirketin 2019 yılı cirosu hem Türk lirası hem de dolar bazında tarihi rekor seviyelerine ulaşmış durumda." şeklinde görüş bildirildi.

Bu sene ASELSAN'ın ihracatında rekor artış olduğu kaydedilen açıklamada, dış satışların yüzde 50 artarak 327 milyon doların üzerinde gerçekleştiği belirtildi.

Açıklamada, ASELSAN'ın uzun vadeli siparişe dayanan iş modeliyle halka açık diğer sanayi şirketlerinden ayrıştığına vurgu yapılarak, şunlar kaydedildi:

"Şirket, bu yönüyle yatırımcılarına da gelecekte yaratacağı ciroya ilişkin vizyon sağlayabiliyor. ASELSAN, yılın son çeyreğinde gelecek yıllara yönelik yeni siparişler almaya devam etti. Şirket, eylül sonu itibarıyla 9,8 milyar doları aşarak tarihi zirveler seviyesinde olan sipariş toplamına 2019'un son 3 ayı içinde 700 milyon dolar seviyelerinde yeni sipariş eklemeyi başardı."

ASELSAN'ın temmuzdan beri süren güçlü alacak tahsilat performansının senenin son 3 ayında aynı ivmesini sürdürdüğü belirtilen açıklamada, yürütülen proaktif nakit yönetimiyle şirketin yılı kuvvetli nakit göstergeleri ve net nakit pozisyonuyla kapatacağı vurgulandı.

Açıklamada, ASELSAN'ın sene sonuna ilişkin paylaştığı faiz, amortisman ve vergi öncesi kar (FAVÖK) marjı öngörüsünün yüzde 19-21 olduğu dile getirilerek, şirketin büyüme hedefine FAVÖK karlılığını koruyarak ulaşacağı belirtildi..

Türkiye'nin en çok Ar-Ge harcaması yapan firması durumunda olan ASELSAN'ın Ar-Ge harcamalarının sene sonu itibarıyla 450 milyon doları aşacağı bilgisi verilen açıklamada, gelecek senelerde de bu yatırımların artan hızla süreceği belirtildi.

Açıklamada, bünyesinde 6 Ar-Ge merkezi barındıran ASELSAN'da halihazırda 4 bin 500'e yakın Ar-Ge personelinin görev aldığı bilgisi yer aldı.

Toplam çalışan sayısı 7 bin 500'ü aşan ASELSAN'ın, Türkiye'nin istihdamına da katkı sağlamaya devam ettiğinin altı çizilen açıklamada, 2019 yılında yüzde 70'i mühendis olmak üzere yaklaşık 1550 yeni çalışanın ASELSAN ailesine katıldığı aktarıldı.

Açıklamada, şirketin, ülkenin yetişmiş insan gücünün yeniden kazanılması için sürdürdüğü "Back to Turkey" isimli tersine beyin göçü projesiyle daha önce yurt dışına giden 25 tecrübeli mühendisin, bu sene ülkeye dönerek ASELSAN bünyesinde çalışmaya başlamasının sağlandığı belirtildi. 

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2019, 11:07
YORUM EKLE

Fullboard

Honeywell

Dergiler