Alman sanayi firmalarının ihracat beklentisi haziran ayında yükseldi

Alman Sanayi Sektöründe İhracat Beklenti Endeksi, haziran ayında toparlanarak eksi 2,3 puan olarak gerçekleşti- Ifo Başkanı Clemens Fuest:- "Sanayi İhracat Beklenti Endeksi, eksi 26,7 puandan eksi 2,3 puana çıktı. Bu bir ay içinde benzeri görülmemiş bir artış. Alman sanayisi toparlanma yolunda ilerliyor "

Alman sanayi firmalarının ihracat beklentisi haziran ayında yükseldi
Endüstri 40 Zirvesi

BERLİN (AA) - Almanya'da Ifo İhracat Beklenti Endeksi, Kovid-19 salgınının sona ermesi beklentisiyle, bir ay içerisşnde rekor düzeyde artarak haziranda eksi 2,3 puana yükseldi.

Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), Almanya için haziran ayı ihracat beklentileri anketinin sonuçlarını yayımladı.

Buna bağlamda, Almanya'da bu yılın mayıs ayında eksi 26,7 puan olan Sanayi İhracat Beklenti Endeksi, haziran ayında yükselişini devam ettirdi. Endeks, bir ay içinde rekor düzeyde artarak eksi 2,3 puana çıktı.

Ifo Başkanı Clemens Fuest, 2 bin 300 firmanın katıldığı ankete ilişkin yaptığı değerlendirmede, Alman ihracatçılar arasında ihracata yönelik beklentinin belirgin bir şekilde toparlandığını dile getirdi.

Fuest, "Sanayi İhracat Beklenti Endeksi, eksi 26,7 puandan eksi 2,3 puana çıktı. Bu bir ay içinde benzeri görülmemiş bir artış. Alman sanayisi toparlanma yolunda ilerliyor.”  şeklinde değerlendirme yaptı.

Almanya’nın ABD, Fransa ve İtalya gibi önemli ticaret ortaklarında Kovid-19’nın neden olduğu resesyon Alman ihracatçılar için sıkıntı olmayı sürdürürken, Dünya Ticaret Örgütü bu yıl küresel ticaretin geçen senelere göre yüzde 13 ile yüzde 32 arasında düşmesini umuyor.

DTÖ, ayrıca beklenenden daha zayıf ekonomik büyüme, daha yaygın ticaret kısıtlamaları ve Kovid-19 salgınında olası bir ikinci dalganın 2021 senesinde ekonomik toparlanmaya olumsuz tesir edeceği konusunda uyarılar yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2020, 13:03
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını