AIRBUS’DAN ÇİN’E YENİ TESİS

Fransız uçak devi Airbus, Çin’in Chengdu kentine uçak dönüşüm merkezi kuracağını duyurdu.

AIRBUS’DAN ÇİN’E YENİ TESİS
Endüstri 40 Zirvesi

Fransız uçak devi Airbus, Çin’deki tesislerine bir yenisini daha eklemeye karar verdi. Şirket, Çin’in Chengdu kentine uçak dönüşüm merkezi kuracağını duyurdu. Bahse konu olan anlaşma, söküm şirketi Tarmac Aerosave ve Airbus’un iştiraki olan Satair ve Chengdu kentinin yöneticilerinin katıldığı bir toplantıda imzalandı. Airbus, bu kararın Avrupa dışında doğrudan yatırım yaptıkları ilk uçak geri dönüşüm projesi olduğuna dikkat çekti.

Çin’in yeşil dönüşüm stratejisinin bu yatırım kararının alınmasında büyük bir rol üstlendiğini belirten Airbus’un Çin CEO’su George Xu, tesisin devreye girmesiyle uçak ve havacılık malzemelerinin geri dönüşümüyle verimliliği artıracaklarını ve havacılık sektörünün sürdürülebilir kalkınmasını destekleyeceklerini söyledi.

6 milyar yuana (945 milyon dolar) mal olacak tesisin hızlıca kurularak Eylül 2023’de hayata geçirilmesi bekleniyor. Tesis,125 uçak depolama kapasitesine sahip olacak ve 2030 yılına kadar 685 uçağı depolaması ile 98 uçağın sökümünü gerçekleştirecek.

Öte yandan Airbus’ın Çin’deki bir diğer tesisi ise Temmuz 2021 tarihinde faaliyete başlamıştı. Çin’in kuzeyindeki Tianjin kentinde kurulan üretim merkezinde Airbus ve Çin Havacılık Endüstrisi Şirketi (AVIC) iş birliğiyle bir Airbus A320 gövde donanımı projesine başlandı. Airbus’tan yapılan açıklamada, iş birliğinin Çin’deki tedarik zincirinin bir uzantısı olduğunu ve Airbus ile Çin arasındaki endüstriyel işbirliği için bir milat olduğunu belirtti. 
 

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2022, 08:24
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını