Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye’nin ihracatı haziran ayında geçen yılın aynı döneme kıyasla yüzde 10,5 azalışla 20,9 milyar dolar oldu. Haziran ayında en çok ihracatın gerçekleştiği ikinci sektör olan kimya sektöründe ise 2,37 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Kimya sektöründe en çok ihracat yapılan ülke ABD olurken, ABD’yi İspanya ve Rusya takip etti.

İKMİB YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADİL PELİSTER İHRACAT RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, kimya sektörünün haziran ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Buna göre Pelister, haziran ayında kimya sektörünün 2,37 milyar dolarlık ihracat ile en çok ihracat yapan ikinci sektör olduğunu, geçen yıl ile kıyaslandığında ihracatta yüzde 25’lik bir gerileme yaşandığını, ilk altı aylık dönem değerlendirildiğinde ise ihracatın yüzde 13,5 oranında azalarak 14,6 milyar dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

Bu yıl ihracattaki gerilemeye sebep olan etkenlerin başında kimya sektörünün hammaddesi olan petrol ve petrokimya fiyatlarındaki gelişmelerin öne çıktığını, geçtiğimiz yıl yüksek seyreden petrol ve emtia fiyatlarının bu yıl düşük seyrettiğini, bununla birlikte gübre ve ilaç sektörlerinin ihracatında önceliğin yurt içi pazara verilmesi nedeniyle de ihracatın olumsuz etkilendiğini söyledi. 

HONEYWELL'İN YENİ NAFTA TEKNOLOJİSİ ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ ARTIRACAK HONEYWELL'İN YENİ NAFTA TEKNOLOJİSİ ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ ARTIRACAK

İlaç ihracatında istedikleri performansı yakalayamadıklarını dile getiren Pelister, diğer yandan sektörün en büyük ihracat pazarı olan AB ülkelerinde yaşanan resesyonun etkisinin hala devam ettiğini söyledi. Tüm bunlara ilave olarak, dokuz günlük Kurban Bayramı tatilinin haziran ayına denk gelmesinin de haziran ayı ihracat performansını etkilediğini dile getirdi. "Enflasyon, kur ve faiz dengesinin sağlıklı bir patikaya oturması ile ihracatımızın daha rekabetçi bir yapıya kavuşmasını bekliyoruz." diyen Pelister, yıl sonuna kadar ihracat hedeflerini yakalamak için durmadan çalışmaya, üretmeye ve ihracata devam edeceklerini söyledi.

HAZİRAN AYINDA EN FAZLA İHRACAT YAPILAN ÜLKE ABD OLDU

ABD, haziran ayında en çok ihracat yapılan ülkeler sıralamasında başı çekerken, ABD’yi takip ederek ilk ona yerleşen diğer ülkeler ise İspanya, Rusya, Almanya, Hollanda, İtalya, Irak, Romanya, Yunanistan ve Belçika oldu. Haziran ayı ihracatında ilk 10 ülke arasında en çok artış yüzde 100,68 ile Yunanistan’da oldu.

Haziran ayında ABD’ye gerçekleştirilen kimya ihracatı 169 milyon 396 bin dolar oldu. Bu rakam geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında yüzde 18,50 arttı. Haziran ayında ABD’ye en çok ihracatı gerçekleştirilen ilk beş ürün grubu sırasıyla “mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler”, “anorganik kimyasallar”, “plastikler ve mamulleri”, “kauçuk,kauçuk eşya” ve “organik kimyasallar” oldu.

2023 yılında Ocak-Haziran döneminde en çok kimya ihracatı yapılan ülkeler ise sırasıyla Rusya, İspanya, Hollanda, İtalya, Almanya, Romanya, ABD, Irak, İngiltere ve Belçika olarak ilk onda yer aldı.