ABB Robotik ve Porsche Consulting, inşaat sektöründe otomasyonu teşvik etmek amacıyla modüler konut üretiminde yenilikçi uygulamalar geliştirmeye yönelik bir pilot proje eşliğinde iş birliği yapacaklarını duyurdu. Bu iş birliği ile yaygın iş gücü ve beceri eksikliğinin var olduğu sektörde daha uygun fiyatlı ve sürdürülebilir binalara olan ihtiyacın karşılanmasına ve inşaatların çevresel etkilerini azaltmaya yardımcı olunması hedefleniyor.

ABB ROBOTİK VE METTLER TOLEDO GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR ABB ROBOTİK VE METTLER TOLEDO GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR

Porsche Consulting Yönetim Kurulu Başkanı Eberhard Weiblen, “İnşaat sektörü birçok zorlukla karşı karşıya. Binalara yönelik yüksek düzeyde otomasyona sahip fabrikalar, daha kaliteli ve daha uygun fiyatlı konutlar sunabilir. ABB'nin önde gelen robotik çözümleri ile Porsche Consulting'in son teknolojiye sahip fabrikaları planlama ve işletme konusundaki bilgisini birleştirerek, bu önemli sektörün dönüştürülmesine yardımcı olmak istiyoruz" dedi.

ABB Robotik Bölümü Başkanı Marc Segura ise "Modüler komponentlerin üretim sürecini otomatikleştirerek bu sektörü ve evlerin inşa edilme şeklini dönüştürmek için açık bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Daha büyük, daha akıllı otomasyon, yaygın iş gücü kıtlığına çözüm olacak ve bu işbirliği verimliliği artıracak, daha fazla kişiye özel çözümler üretmeye , daha sürdürülebilir ve verimli inşaat uygulamalarına olanak sağlayacak." diye ekledi.

KONUT ARZI SIKINTISI YAŞANACAK

İnşaatla ilgili meslekler genellikle iş gücü kıtlığı listesinin başında yer alıyor ve birçok ülkede konut kıtlığına katkıda bulunan bir faktör. Amerika Birleşik Devletleri'nde işgücü kıtlığı yaklaşık dört milyonluk konut açığına neden olurken, Almanya'nın 2030 yılına kadar 35 şehrinde konut arzı sıkıntısı yaşanacağı tahmin ediliyor.

Editör: Haber Merkezi