Rakiplerine oranla arıza yaratmayan, daha rijit, teknik verileri güvenlik katsayıları ile arttırılmış, uzun ömürlü presler ile öne çıktıklarını söyleyen Ales Pres Yönetim Kurulu Başkanı Osman Körüstan “Preslerimizde kullanacağımız tüm ekipmanları titizlikle en üst segment ve kalitede seçiyoruz. Hedefimiz sıfır hata ve üst segmenti temsil eden devler liginde varlığımızı daha da sağlamlaştırmak” dedi. 2023 yılı içinde 500 Ton ve üzeri Progresif, Transfer ve Servo preslerde hem Türkiye’de hem de dünyada ilk akla gelen pres markası olmayı hedeflediklerini söyleyen Osman Körüstan sorularımızı yanıtladı.

Öncelikle 2023 yılıyla ilgili iş gündeminizden ve projelerinizden bahsedebilir misiniz? 

Ales Pres bugün özellikle 250 Ton ve üzeri büyük preslerin üretimine odaklanarak büyük ölçekli global firmalar tarafından istenen ve aranan pres üreticisi olmayı başarmıştır. 2023 yılı içinde ilk önceliğimiz 500 Ton ve üzeri Progresif, Transfer ve Servo preslerde hem Türkiye’de hem de dünyada ilk akla gelen pres markası olmayı sürdürebilmektir. Tüm çalışmalarımızı bu doğrultuda planlıyoruz.

Üretim hacminizi artırmak ve ürün gamınızı geliştirmek için nasıl çalışmalar gerçekleştirdiniz? Yeni dönemde bu konuyla ilgili nasıl dönüşler almayı planlıyorsunuz? 

Ürün gamımızı geliştirmek için ağırlıklı olarak eksantrik konvansiyonel presler ve link drive preslerimizle otomotiv ve yan sanayi sektörüne ağırlık verdik. Başta otomotiv yan sanayi firmaları olmak üzere ürettiğimiz 800 Ton ve üzeri progresif preslerimiz ile büyük ivme yakaladık. Beyaz Eşya sektörüne ürettiğimiz ve Türkiye’nin en büyük Beyaz Eşya üreticilerinden birisine kurduğumuz 630 Ton presimiz ve yine aynı firmaya yaptığımız 800 Ton transfer presimiz ile, beyaz eşya üretimi konusunda faaliyet gösteren büyük ölçekli firmaların tercih ettiği marka haline de geldik. Panel Radyatör sektörüne özel olarak tasarladığımız, markalama, dövme, ezme, form verme operasyonlarını hiç durmadan 24 saat çalışarak parça üretimi yapan Knuckle Joint mekanizmalı 630 Ton ve 800 Ton presimiz ile bu konuda işe uygun üretim yapan Pres markası haline geldik.

Şimdi ise şirketimizin rotasını ve çıtasını daha da büyüterek, özellikle Avrupa pazarında ciddi talep gören 5 metre ve üzeri tablalı Transfer ve Servo preslerinin üretimini hedefliyoruz. Hedefimizi gerçekleştirmek için çok çalışıyoruz.Bu vesile ile yeni dönemde tüm bu konuda olumlu dönüşler ve siparişler alacağımızı düşünüyoruz. 

OTOMOBİL ÜRETİM FABRİKASINDA GÜVENİLİRLİĞİ ARTIRIYOR OTOMOBİL ÜRETİM FABRİKASINDA GÜVENİLİRLİĞİ ARTIRIYOR

Sektöre sunacağınız yeni ürün ya da ürünler hakkında bilgi verebilir misiniz? Sektörden size nasıl talepler geliyor ve siz bu ihtiyaçlara cevap vermek için nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?

Yeni ürün geliştirme alanındaki çalışmalarımızda 5 metre ve üzeri tablalı Transfer preslerinin üretimi ve ağırlıklı olarak da kusursuz kalite ve özelliklerde 250-1500 Ton kapasitelerde servo Preslerin üretimine yönelik çalışmalar gerçekleştirdik. Çalışmalarımız neticesinde 1250 Ton ve 5 metre üzeri tablalı Transfer presi siparişini de aldık. 

Transfer ve Servo preslerini sıfırdan tasarlıyor, tüm analizleri kendi Ar-Ge bünyemizde gerçekleştiriyoruz. Preslerimizde kullanacağımız tüm ekipmanları titizlikle en üst segment ve kalitede seçiyoruz. Hedefimiz sıfır hata ve üst segmenti temsil eden devler liginde varlığımızı daha da sağlamlaştırmaktır. Son olarak Almanya’da bir müşterimizde devreye aldığımız 315 Ton kapasiteli servo presimiz ile Avrupa standartlarında yüksek kaliteli servo pres imalatı konusunda da kendimizi ispat etmiş olduk.

İhracata yönelik olarak odaklandığınız yeni pazarlar var mı? İhracat hedeflerinizden bahsedebilir misiniz? 

Avrupa pazarları başta olmak üzere, Kuzey ve Güney Amerika ve Ortadoğu pazarlarına açılmak, kalitemiz ve sağlamlığımız sayesinde bu pazarlarda sağlam temeller üzerinde faaliyet göstermek istiyoruz.

Eklemek istedikleriniz varsa lütfen belirtiniz. 

Ales Pres bünyesinde uluslararası mühendislik ve teknik bilgilerle donatılmış eğitimli üst düzey mühendislik ve Ar-Ge kadrosu yer almaktadır. Her yıl yeni mühendisleri bu kadromuza katarak gücümüzü arttırıyoruz. Ar-Ge departmanına güç katan son teknoloji bilgisayar, Server ve Tasarım yazılımlarımızı güncelleyerek mühendislik ve tasarım gücümüzü ve nihayetinde preslerimizi geliştiriyoruz. Pres kullanan müşterilerimiz bizi tercih ettiklerinde öncelikle talep ettikleri tonajda bir presten beklenen tüm teknik verileri fazlasıyla karşılayan pres aldıklarını zaman içinde kullandıkça anlıyorlar. Servis ve arıza sorunları ile boğuşmadan, kesintisiz üretim yapmanın verdiği keyif ile ikinci hatta üçüncü preslerinin siparişlerini veriyorlar. Bugün fabrikasında 10’dan fazla Ales marka presi olan müşterilerimiz bulunuyor. Rakiplerimize göre öncelikle arıza yaratmayan, daha rijit, teknik verileri güvenlik katsayıları ile arttırılmış, uzun ömürlü presler ile öne çıkmaktayız. Buna ek olarak, kullandığımız ekipmanlar her proje için özenle, kaliteden asla ödün vermeden hassasiyetle seçilmektedir. Edindiğimiz tecrübeleri, teknolojimizi ve Ar-Ge tarafından sürekli tasarım iyileştirmelerini ürünlerimize yansıtmaktayız.