Türkiye’nin yerli transformatör ve anahtarlama ürünleri sektöründe lider üreticisi Astor Enerji A.Ş.’nin iştiraki olan elektrikli araç şarj istasyonu markası Astor Şarj, kurduğu AC ve DC tipi şarj istasyonlarıyla sektörde emin adımlarla ilerliyor. Her gün yeni bir enerji istasyonu projesi kapsamında çalışmalarına devam eden Astor Şarj, kurdukları şarj istasyonlarının elektrik enerjisini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlarken her 200 km’de bir şarj istasyonu kurmayı hedefliyor. 

Sasa Polyester'den Bedelsiz Sermaye Artırım Kararı Sasa Polyester'den Bedelsiz Sermaye Artırım Kararı

“YIL SONUNA KADAR 300 İSTASYON KURULUMUNUN TAMAMLANMASINI HEDEFLİYORUZ”

ASTOR Enerji A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı ve CFO’ su Olcay Doğan, karbon ayak izini sıfırlamak kapsamında çalışmalarına devam ettiklerini belirterek, elektrikli araçların saymakla bitmeyecek kadar avantajı olduğunu, özellikle son günlerde hızla yükselen akaryakıt fiyatlarının, elektrikli araçların tercih edilme sebeplerinin başında geldiğini söyledi. Her 200 km’de bir Astor Şarj istasyonu kurma hedeflerinin devam ettiğini söyleyen Doğan, 2023 yılında 110 adet istasyona sahip olduklarını ve son dönemde gerçekleştirdikleri yatırımlarla birlikte bu sayının 130’lar seviyesine yaklaştığını söyledi. 

"Ülkemizin dört bir yanını doğanın enerjisiyle buluşturmayı hedefliyoruz." diyen Doğan, "Kurduğumuz şarj istasyonlarının elektrik enerjisini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlıyoruz. Şirketimizdeki araçları da elektrikli araçlarla değiştiriyoruz. Şarj istasyonları için şirket olarak 2022 yılında 750.000 ABD Doları yatırım gerçekleştirdi, 2023 yılındaki yatırım tutarının 10 Milyon ABD Doları seviyesinde olması öngörülüyor. Söz konusu hedef ile de uyumlu olmak üzere; toplam 37 ili kapsayacak şekilde 107 DC ve 76 AC şarj istasyonu sayısına 2023 yılının sonuna kadar ulaşılması için yeni anlaşmalar yapılıyor. Bunun yanında görüşmelerimizin devam ettiği lokasyonlar da mevcut” şeklinde konuştu.
 

Editör: Haber Merkezi